W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

NOWY STRAŻNIK MIEJSKI – Tankred (zdjęcia i film)

Od niedawna nowym „strażnikiem miejskim” jest TANKRED (ojciec Kirkor, matka Tronika) mierzący 175 cm ważący około 560 kg. kasztan – wałach rasy Wielkopolskiej. Zastąpił on odchodzącego po 18 letniej pracy w straży miejskiej  – na zasłużoną emeryturę 21 letniego SAN NORTHa .

 

 

Pozyskanie tak dobrego konia wcale nie było łatwe. Musiał mieć co najmniej 170 cm wysokości, posiadać odpowiednie cechy osobowości – najogólniej mówiąc – powinien reprezentować siłę spokoju, czyli nie mógł być to nerwus, lub dla odmiany koń który boi się wszystkiego. Do tego potwierdzone badaniami weterynaryjnymi „końskie zdrowie”.

Kupić dobrego konia to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba go jeszcze odpowiednio przygotować do bądź co bądź, odpowiedzialnej pracy w mieście.

Koń podczas wykonywania swoich obowiązków narażony jest na różne bodźce, które z końskiego punktu widzenia, mogą być dla niego niepokojące, niezrozumiałe i powodować  niezgodność poleceń jeźdźca z tym co koń robi. Może to być niebezpieczne dla jeźdźca, innych ludzi, a w końcu i dla samego zwierzęcia. Tego chcemy uniknąć i stąd konieczność odpowiedniego szkolenia.

Jednym z elementów szkolenia jest, zaznajomienie konia z różnymi rodzajami podłoża po który przyjdzie mu poruszać się w mieście. Kostka brukowa, asfalt, schody, szyny tramwajowe, metalowe pokrywy kanalizacji – to dla niego może być coś obcego. Przechodzenie przez kładkę która drży albo wejście pomiędzy dwa samochody to dla konia może być wyzwanie.

A to dopiero początek – konia trzeba przyzwyczaić do dziwnych odgłosów miejskich – hałas samochodów, trąbienie, sygnały dźwiękowe i świetlne przejeżdżającej karetki – z tym trzeba się oswoić.

Jeżeli do tego dodamy jeszcze ogień, dym, skoki przez przeszkody, umiejętność jazdy w szyku z innymi końmi – a nie zawsze wszystkie lubią być blisko siebie –  to widzimy, że jest to wszechstronny proces szkoleniowy.

Nie wolno zapominać o porozumieniu pomiędzy koniem a jeźdźcem. Jest to decydujący element. Karność konia czyli wykonywanie przez niego poleceń jeźdźca, opiera się na wielu elementach . Najważniejsze jest jednak doświadczenie jeźdźca w metodyce szkolenia konia które pozwoli zbudować pełne zaufanie zwierzęcia do jego poleceń.

Tak też dzieje się w przypadku Tankreda, który oprócz tego, że przechodzi profesjonalne szkolenie, obdarzany jest przez opiekuna ogromnym uczuciem .

 

wf