W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

JUŻ WKRÓTCE – „PODRĘCZNIK MINI RATOWNIKA”

10 marca w Szkole Podstawowej 109 przy ul. Inżynierskiej zostały przeprowadzone ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu „MiniRatownik”. Epidemia koronawirusa przerwała spotkania z dziećmi i naukę tego co najważniejsze. Jednak nie wstrzymaliśmy naszych działań i wychodząc naprzeciw potrzebom, już niedługo ukaże się przygotowany przez nas, bezpłatny „Podręcznik MiniRatownika”, skierowany do wszystkich milusińskich.

Premiera już we wrześniu 2020!!!

W roku szkolnym 2019/2020 nasza funkcjonariuszka insp. Beata Dopierała, absolwentka Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy, prowadziła warsztaty edukacyjne na temat pierwszej pomocy, w których wzięło udział 6106 osób.

Założeniem programu „MiniRatownik” jest nauczanie najmłodszych, czyli dzieci w wieku 2,5 – 10 lat. Program ma na celu naukę najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze, jak zachować się gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzieci mogą ćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację, mogą zapoznać się z zasadami działania defibrylatora AED i gdzie to urządzenie jest dostępne.

Potrzeby w tym zakresie okazały się jednak o wiele większe, dlatego rozszerzyliśmy ofertę o „Akademię Pluszowego Misia” dla dzieci ze żłobków. Maluchy przynosiły swoje ulubione przytulanki, którym wspólnie staraliśmy się pomóc, jeżeli były chore. Zakładaliśmy karty chorobowe, wypisywaliśmy recepty, bandażowaliśmy łapki i główki, przyklejaliśmy plasterki. Do najbardziej chorych przyjaciół wzywaliśmy Pogotowie Ratunkowe, przy okazji ucząc numerów alarmowych. Musieliśmy prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, niekiedy z użyciem defibrylatora. Nauka przez zabawę procentuje i większość nawet tak małych dzieci przyswaja bez problemu podstawowe wiadomości z zakresu pierwszej pomocy.
Starsze grupy wiekowe, młodzież, dorośli, seniorzy, wolontariusze, również chętnie korzystali z możliwości nauki tego, co tak istotne. Kluby Seniora, Rady Osiedli, Domy Pomocy Społecznej, Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania, to tylko niektóre z instytucji, gdzie przeprowadziliśmy szkolenia.

Z nadzieją na powrót od września do normalnych zajęć w placówkach oświatowych, przypominamy zainteresowanym nauczycielom i opiekunom ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, że aby skorzystać z warsztatów należy zgłosić instytucję mailowo http://straz@strazmiejska.wroclaw.pl lub pocztą na adres: Straż Miejska Wrocławia ul. na Grobli 14/16, 50-421 Wrocław.

Już teraz zachęcamy do skorzystania z planszy ABC Pierwszej Pomocy.

   

 

 

                   

Wszystkim MiniRatownikom, ich rodzinom i wychowawcom, życzymy bezpiecznych, udanych wakacji!!!

BD