W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

PODZIĘKOWAŃ CZAS #WrocławPomagaUkrainie

„24 lutego wszystkie oczy świata skierowały się na Ukrainę. Wojna to najgorsze zło, które dotyka człowieka. To dramat, okrucieństwo i rozpacz, które zabiera poczucie bezpieczeństwa i zmusza do życia w ciągłym strachu. Konflikt zbrojny na Ukrainie niewątpliwie wstrząsnął nami wszystkimi i tym samym zmobilizował nas do pomocy.” – tymi słowami Pan Piotr Kościelny Komendant Straży Miejskiej Wrocławia dziękował w dniu 13.06.2022 r. wolontariuszom Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu „Husarz.”, Europejskiego Liceum Służb Mundurowych, Liceum Ogólnokształcącego nr XI I Liceum Ogólnokształcącego nr XVII . Luty był miesiącem, kiedy Wrocławianie poczuli silną solidarność z Ukrainą i uruchomili całą machinę pomocy.

Tony darów spływających do placówek oświatowych, to również potrzeba wyznaczenia miejsca, które umożliwiałoby składowanie i transport najbardziej potrzebnych artykułów na Ukrainę.
Magazyn na Świątnikach był najbardziej odpowiedni do realizacji tego zadania. To właśnie tam od świtu do nocy pracowali strażnicy miejscy. Sytuacja była poważna, liczył się czas, a my, przerzucając tony napływających darów, wiedzieliśmy, że każde chętne ręce do pomocy, będą na wagę złota. Wystarczył jeden telefon do Dyrektora Szkoły Husarz Pana Macieja Orła, który bez żadnego wahania zaoferował wsparcie. Tego samego dnia w magazynie pojawili się pierwsi kadeci. Z każdym kolejnym dniem dołączali kolejni. Na każdym kroku można było dostrzec ogromne zaangażowanie wolontariuszy. Był to ogromny wysiłek dla nas wszystkich.
Dlatego też w poniedziałek podczas uroczystego apelu w imieniu Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, Komendant Straży Miejskiej Wrocławia Piotr Kościelny oraz Pan Kazimierz Pabisiak Prezes Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko – Lwowskiej im. Św. Jadwigi w obecności Dyrektora Szkoły Macieja Orła oraz przedstawicieli pozostałych szkół wręczyli podziękowania. Jednym z zaproszonych gości, który od samego początku widzi i docenia wkład w pomoc Ukrainie był Prezes Dortmundzko – Wrocławsko – Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

„Niewątpliwie praca, którą wykonują wszyscy wolontariusze i pracownicy jest warta najwyższego uznania. Dziękujemy z całego serca, ale pamiętajmy, że pomoc w dalszym ciągu jest potrzebna” – tymi słowami przemawiał do młodzieży Pan Kazimierz Pabisiak.

Specjalne wyróżnienie otrzymała również nasza funkcjonariuszka Iwanna Kurzawa, która od samego początku wojny na Ukrainie jest niezwykle zaangażowana w zbiórki darów, transporty w miejsca docelowe, pomaga uchodźcom w Polsce tłumacząc dokumenty i pomagając załatwiać sprawy urzędowe. Strażniczka z sercem na dłoni.
Była to piękna oraz ważna uroczystość, która mimo niesprzyjającej aury zapisze się na długo w naszej pamięci i sercach. Po zakończeniu apelu na wszystkich gości czekał miły poczęstunek w Komendzie Straży Miejskiej Wrocławia.
W apelu wzięli udział:
• Straż Miejska Wrocławia;
• Prezes Dortmundzko – Wrocławsko – Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi – Pan Kazimierza Pabisiak,
• przedstawiciele i kadeci Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu „Husarz.”
• przedstawiciele Europejskiego Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu,
• przedstawiciele i uczniowie Liceum nr XI,
• przedstawiciele i uczniowie Liceum nr XVII.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wsparcie.

Fotorelacja: Krzysztof Porawski

BD/KB