Wrocławiu nie strzelaj! Sztuczne ognie i petardy mogą być niebezpieczne!

Mimo, iż do sylwestrowej nocy pozostało jeszcze kilka dni, wieczorami już słychać wystrzały fajerwerków. Amatorzy dużego hałasu i wizualnych doznań swoim zachowaniem narażają tysiące zwierząt na ogromny stres.

Każdy kto ma w domu zwierzaka doskonale wie, jak bardzo się on boi, gdy za oknami wybuchają sztuczne ognie i petardy. Zwierzęta reagują na hałas ucieczką. W domu chowają się w najciemniejszy i najmniejszy kąt. Wrocław od kilku lat apeluje do mieszkańców oraz gości, aby fajerwerkowe szaleństwo zamienić na dobrą zabawę bez huków i wystrzałów. Aby ten czas, jeśli już musi nastąpić, ograniczyć do kilku minut przywitania Nowego Roku.

Apelujemy do Wrocławian o nieużywanie materiałów pirotechnicznych w pobliżu ZOO! Prośba zwłaszcza do właścicieli przyległych terenów, o nie robienie pokazów pirotechnicznych - mogą one spowodować śmierć zwierząt! 

Planując noworoczną zabawę w sercu naszego miasta, Urząd Miejski brał pod uwagę fakt, aby atrakcje sylwestrowej nocy, w jak najmniejszym stopniu przeszkadzały starszym osobom, małym dzieciom i zwierzętom. Dlatego w tym roku, wzorem poprzednich lat, podczas Sylwestra w Rynku nie będzie pokazu fajerwerków. Zamiast tego odbędzie się teatralny pokaz pirotechniczny. Zdecydowanie cichszy, ale równie piękny.

Fajerwerki już strzelają, chociaż można za to zostać ukaranym mandatem do 500 zł. lub sprawa może być skierowana do sądu.

W zakresie używania materiałów pirotechnicznych, powszechnym rozwiązaniem stosowanym również we Wrocławiu, jest przepis art. 51 Kodeksu Wykroczeń. Ustawodawca chroni ciszę, spokój i porządek publiczny przed jego zakłócaniem, które może przybierać różne formy. Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez strażnika lub policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas.

Pamiętajmy, że nawet mała petarda może być niebezpieczna dla naszego lub innych osób zdrowia lub nawet życia. Absolutnie nie używajmy petard i innych materiałów pirotechnicznych w tłumie ludzi. Co roku ktoś zostaje poparzony, traci wzrok lub doznaje ciężkich obrażeń ciała. Uważajmy na dzieci, niestety one też są ofiarami bezmyślności rodziców.

Pamietajmy także o zagrożeniu pożarowym, niestety ale fajerwerki mogą być ich przyczyną - wystarczy otwrte okno lub coś łatwopalnego.

Za wszelkie powstałe szkody odpowiada sprawca, czyli osoba która nieostrożnie obchodziła się z materiałami pirotechnicznymi!

Szczegóły: https://www.wroclaw.pl/srodowisko/wroclawiu-nie-strzelaj

wf

 

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy