Z wizytą u "Wielkiego Brata"

Uczniowie z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum "Arka" z ul. Stalowowolskiej oraz grupa dzieci z półkolonii organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście przy ul. Stanisława Dubois miały okazję uczestniczyć w wycieczce po Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Młodzi wrocławianie mogli zwiedzić i wysłuchać ciekawostek dotyczących CZK. Można było obejrzeć z bliska tzw. „akwarium”, w którym stacjonują wszystkie służby mundurowe takie jak Policja, Straż Pożarna, dyspozytor Prezydenta, koordynator do spraw kryzysowych Pogotowie Ratunkowe oraz Straż Miejska. W tym właśnie miejscu odbierane są numery alarmowe 997, 998, 999 oraz 986.

Koncepcja Centrum Zarządzania Kryzysowego powstała po powodzi w roku 1997. Wielka woda zalała wówczas dużą część naszego miasta. Doświadczenia tamtych dni skłoniły ówczesnego Prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego do powołania Centrum, w którym osoby koordynujące prace poszczególnych służb miały możliwość porozumienia się w sytuacji kryzysowej. Podczas powodzi zawiódł system, w którym każda służba z osobna musiała decydować gdzie, i w które miejsce wysyłać pomoc. Obecnie działa to wspólnie i w porozumieniu ze wszystkimi działami.

Uczniowie mogli zobaczyć miejski monitoring, który obsługują przez całą dobę nasi funkcjonariusze. Monitoring miejski obejmuje najbardziej newralgiczne miejsca naszego grodu. Zaskoczeniem dla dzieciaków było to, że tak naprawdę nie jesteśmy zupełnie niewidoczni dla miasta. Zdziwienie było ogromne, gdy zobaczyli z jaką precyzją kamery można ustalić osobę, która jest w niebezpieczeństwie, bądź też usiłuje popełnić jakieś wykroczenie lub występek. Wszystko jest to nagrywane i przechowywane przez 30 dni. Materiały te są niezwykle pomocne w postępowaniach dowodowych prowadzonych przez różne organy i służby.

Nie jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa Straży Miejskiej Wrocławia mająca na celu pokazanie uczniom miejsca, które skupia wiele służb mundurowych działających na terenie Wrocławia. Wycieczki po Centrum od lat oprowadza Starszy inspektor Paweł Grąbczewski. Młodzi ludzie mogą się przekonać, że jest to nie tylko jego praca, ale również pasja.

Jeśli chcesz usiąść na kolanach Aleksandra Fredry, albo wykąpać się w fontannie - nie warto, "Wielki Brat" patrzy i kara będzie nieuchronna!

 

 

 

 

EZ

 

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy