Półkolonii ciąg dalszy

Wczoraj zostały przeprowadzone zajęcia dla 120 dzieci z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 z ul. Romualda Traugutta 37 we Wrocławiu dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

Funkcjonariusze straży miejskiej, wraz z grupą ratowników WOPR, przeprowadzili zajęcia, które miały na celu uświadomienie maluchów jakie zagrożenia czekają na nie podczas spędzania wolnego czasu nad morzem, rzeką, czy kąpieliskami wodnymi. Nadchodzący okres wakacyjny, warunki atmosferyczne sprzyjają wypoczynkowi nad wodą w cudownej scenerii otaczającej nas przyrody, pozwalają odpocząć fizycznie i psychicznie, ale wyłącznie gdy jest się bezpiecznym.

Woda, nawet ta z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie wiele pułapek. Podstawowe zasady zachowania się podczas wejścia do wody, przestrzeganie regulaminu kąpielisk i dostosowywanie się do poleceń ratownika to żelazne zasady, które przedstawili dzieciom strażnicy miejscy.

Kolejną atrakcją jaką Straż Miejska Wrocławia przygotowała dla uczniów z „Szermierki” było zwiedzanie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. 40 osoba grupa dzieci mogła zwiedzić CZK oraz wysłuchać ciekawostek jej dotyczących. Obejrzeli z bliska tzw. „akwarium”, w którym stacjonują wszystkie służby mundurowe takie jak Policja, Straż Pożarna, dyspozytor Prezydenta, koordynator do spraw kryzysowych Pogotowie Ratunkowe oraz Straż Miejska. Najżywsze poruszenie wśród dzieci wywołał monitoring, uczniowie na żywo zobaczyli jak pracują funkcjonariusze, którzy go obsługują i co widać okiem kamery. 

Koncepcja Centrum Zarządzania Kryzysowego powstała po powodzi w roku 1997. W tym roku mija 19 rocznica wielkiej wody, która zalała wówczas dużą część naszego miasta. Doświadczenia tamtych dni skłoniły ówczesnego Prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego do powołania Centrum, w którym osoby koordynujące prace poszczególnych służb miały możliwość porozumienia się w sytuacji kryzysowej. Podczas powodzi zawiódł system, w którym każda służba z osobna musiała decydować gdzie, i w które miejsce wysyłać pomoc. Obecnie działa to wspólnie i w porozumieniu ze wszystkimi działami.

 

 

 

EZ

 

 

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy