Mini Ratownik w „Zielonym Groszku”

W dniu 28 stycznia 2016 r. funkcjonariuszki z Referatu Prewencji i Komunikacji Społecznej, Beata Dopierała i Paulina Molenda przeprowadziły zajęcia w ramach akcji „Mini Ratownik” w żłobku „Zielony Groszek” przy ulicy Rolniczej.

            W zajęciach brała udział grupa trzylatków i ich wychowawczynie.

Dzieci zapoznały się z umundurowaniem i specyfiką pracy strażnika miejskiego, poznały numery alarmowe do poszczególnych służb takich jak Pogotowie, Policja i Straż Pożarna. Maluchy nauczyły się jak wyglądają pojazdy poszczególnych służb i co należy zrobić jeżeli ktoś potrzebuje pomocy. Na specjalnych fantomach, które są przeznaczone do nauki pierwszej pomocy dla najmłodszych, milusińscy mogli spróbować swoich sił przy resuscytacji. Zapoznali się z zagadkowym urządzeniem ratującym życie jakim jest defibrylator. Na zakończenie wspólnie okrywaliśmy poszkodowanego kocem termicznym, przy okazji ucząc kiedy srebrna strona koca powinna być na wierzchu, a kiedy złota. Wszystkie maluszki dostały odblaski i dowiedziały się dlaczego każdy człowiek powinien być widoczny. 

 

Paulina Molenda i Beata Dopierała      

            Przypominamy Państwu, że program „Mini Ratownik” został stworzony przez fachowców w tej dziedzinie. Nasze strażniczki Beata Dopierała i Paulina Molenda mają wyższe wykształcenie medyczne i doświadczenie w tego typu zajęciach. Chcemy zaszczepić w najmłodszych chęć niesienia pomocy. Dziecko powinno potrafić wezwać odpowiednie służby, znać kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi co ma kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłaniu karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia osoby dorosłej. Muszą znać numery alarmowe i wiedzieć jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. Powinny posiadać wiedzę jak udzielić pomocy praktycznej, w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

            Zapraszamy chętnych wychowawców ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych do wzięcia udziału w programie. Zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje można także uzyskać telefonicznie w godzinach 7:00-15:00, pod numerami:

Beata Dopierała: 71 370 02 48 i 502-810-968

Paulina Molenda 502-810-842

 

BD

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy