WOŚP, MiniRatownik, dzieciaki i Rekord Guinessa

16 października przypada „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy w dniu 17 października 2016 r. w godzinach 12:00 – 12:30, już po raz czwarty organizuje w całej Polsce wspólne bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, przez jak największą ilość osób. Jest to możliwość pokazania całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie.

            Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siechnicach wspólnie z funkcjonariuszkami prowadzącymi zajęcia w ramach programu „MiniRatownik” także włączają się do próby pobicia Rekordu Guinessa.

Życzymy powodzenia!!!

            Od początku roku trwa nauka pierwszej pomocy najmłodszych mieszkańców naszej gminy w ramach programu „Mini Ratownik”. Nie spodziewaliśmy się, że pomysł naszych funkcjonariuszek: Beaty Dopierały – pielęgniarki i Pauliny Molendy – ratownika medycznego, odbije się tak szerokim echem wśród nauczycieli i wychowawców ze żłobków, przedszkoli i szkół.

Dla przypomnienia: funkcjonariuszki z Referatu Prewencji i Komunikacji Społecznej: inspektor Beata Dopierała i młodszy specjalista Paulina Molenda stworzyły program nauki pierwszej pomocy dla najmłodszych pod nazwą „MiniRatownik”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 2,5 – 10 lat. Program ma na celu naukę najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze jak zachować się gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzieci mogą ćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację, mogą zapoznać się z zasadami działania defibrylatora AED i gdzie to urządzenie jest dostępne. Oprócz ratowania życia nasi kursanci będą także bandażować rany, unieruchamiać złamania i uczyć się jak postępować w przypadku zakrztuszenia.

            Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i istotne jest, żeby już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności oraz oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci nie brakuje.

Maluchy nie są w stanie ucisnąć fantoma, czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać je z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą ją wezwać. Ważne jest, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć i co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę.

            Dziecko powinno potrafić wezwać pomoc, znać kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi co ma kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłaniu karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia osoby dorosłej. Muszą znać numery alarmowe i wiedzieć jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. Powinny posiadać wiedzę jak udzielić pomocy praktycznej, w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

            Nauczycieli i opiekunów ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych chętnych, aby przeprowadzić w ich placówkach zajęcia z cyklu „Mini Ratownik” prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Beata Dopierała 502 810 968

Paulina Molenda 502 810 842

            Funkcjonariuszki prowadzące zajęcia mają wykształcenie medyczne. Młodszy inspektor Beata Dopierała ukończyła Wyższą Szkołę Medyczną w Legnicy na kierunku pielęgniarstwo, a młodszy specjalista Paulina Molenda Niepubliczną Wyższą Szkołę Medyczną we Wrocławiu na kierunku ratownictwo medyczne.

http://www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac/cala_polska_uczy_ratowac/rekord

http://www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac/cala_polska_uczy_ratowac/rekord_zgloszone_instytucje

BD

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy