8700 MiniRatowników

Od początku roku trwa nauka pierwszej pomocy najmłodszych mieszkańców naszego miasta, w ramach programu „Mini Ratownik”. Nie spodziewaliśmy się, że pomysł naszych funkcjonariuszek: Beaty Dopierały – pielęgniarki i Pauliny Molendy – ratownika medycznego, odbije się tak szerokim echem wśród nauczycieli i wychowawców ze żłobków, przedszkoli i szkół.

Terminy zajęć mamy zajęte już do końca lutego 2017 roku. W bieżącym roku z nauki skorzystało jak do tej pory 85 placówek, w których odbyło się 200 spotkań. W sumie przeszkolonych zostało 8700 dzieci w wieku od 2 lat do 10 lat, które nadal będą kontynuować zajęcia.

Dzieci uczą się bardzo chętnie, przy czym mają świadomość jak ważny materiał przyswajają.

Biliśmy wspólnie Rekord Guinessa

16 października przypadał „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy w dniu 17 października 2016 r. w godzinach 12:00 – 12:30, już po raz czwarty organizowała w całej Polsce wspólne bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, przez jak największą ilość osób. Była to możliwość pokazania całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie.

            Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siechnicach wspólnie z funkcjonariuszkami Beatą Dopierałą i Pauliną Molendą, prowadzącymi zajęcia w ramach programu „MiniRatownik” także włączyły się do próby pobicia Rekordu Guinessa. Rozpoczęliśmy o godzinie 11:00 od przygotowania sali, ponieważ musiało być spełnionych wiele wymogów. Całe wydarzenie rejestrowały kamery i wizerunki osób bijących rekord musiały być zachowane na zdjęciach, aby komisja uznająca rekord mogła bez problemu doliczyć się ilości uczestników. Obecni również byli niezależni świadkowie, którzy w języku angielskim wypełniali stosowne oświadczenia. Świadkowie nie mogli być w żaden sposób związani z organizatorami i musieli posiadać udokumentowane wykształcenie medyczne lub certyfikat KPP. W naszym przypadku byli to Panowie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siechnicach: Grzegorz Issel i Radosław Terlecki. Do pomocy w przebiegu całej imprezy wyznaczeni byli opiekunowie. Steward także wypełniał oświadczenie, pilnował, aby dzieci prawidłowo wykonywały czynności, był przy liczeniu osób i kontroli czasu. Około godziny 11:50 do sali gimnastycznej zaczęły wchodzić dzieci – bohaterowie wydarzenia. Każdy uczestnik posiadał bilet, który był bardzo ważnym elementem bicia rekordu. Liczenie uczestników odbywało się na podstawie biletów, przed kamerą. Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęło się bicie rekordu, według ściśle określonych wytycznych. Przy jednym fantomie mogło ćwiczyć maksymalne dziesięcioro dzieci. Naszych rekordzistów było 97. Uczestnicy, profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem przystąpili do próby, która zdaniem niezależnych świadków została zaliczona z wynikiem pozytywnym. Akcję zakończyliśmy o godzinie 12:35. Dzieci pełne wrażeń rozeszły się do sal, a instruktorzy, świadkowie i stewardzi dopełniali niezbędnych formalności. Do pięciu dni po wydarzeniu wszystkie dokumenty musiały być dosłane do siedziby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz czekamy na informację czy nasz rekord został zaliczony pozytywnie.

Próba bicia rekordu była dla nas i dla dzieci bardzo cennym doświadczeniem.

Dziękujemy naszym MiniRatownikom za udział i zaangażowanie.

 

Dla przypomnienia: funkcjonariuszki z Referatu Prewencji i Komunikacji Społecznej: młodszy inspektor Beata Dopierała i młodszy specjalista Paulina Molenda stworzyły program nauki pierwszej pomocy dla najmłodszych pod nazwą „Mini Ratownik”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 2,5 – 10 lat. Program ma na celu naukę najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze jak zachować się gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzieci mogą ćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację, mogą zapoznać się z zasadami działania defibrylatora AED i gdzie to urządzenie jest dostępne. Oprócz ratowania życia nasi kursanci będą także bandażować rany, unieruchamiać złamania i uczyć się jak postępować w przypadku zakrztuszenia.

Młodszy specjalista Paulina Molenda i Inspektor Beata Dopierała

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i istotne jest, żeby już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności oraz oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci nie brakuje.

Maluchy nie są w stanie ucisnąć fantoma, czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać je z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą ją wezwać. Ważne jest, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć i co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę.

Dziecko powinno potrafić wezwać pomoc, znać kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi co ma kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłaniu karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia osoby dorosłej. Muszą znać numery alarmowe i wiedzieć jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. Powinny posiadać wiedzę jak udzielić pomocy praktycznej, w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

Nauczycieli i opiekunów ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych chętnych, aby przeprowadzić w ich placówkach zajęcia z cyklu „Mini Ratownik” prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Beata Dopierała 502 810 968

Paulina Molenda 502 810 842

Funkcjonariuszki prowadzące zajęcia mają wykształcenie medyczne. Inspektor Beata Dopierała ukończyła Wyższą Szkołę Medyczną w Legnicy na kierunku pielęgniarstwo, a młodszy specjalista Paulina Molenda Niepubliczną Wyższą Szkołę Medyczną we Wrocławiu na kierunku ratownictwo medyczne.

Zdjęcia: K.Porawski

 BD

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy