W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA – koty w mieście – animal patrol – radzi (czytaj dalej)

Koty właścicielskie wychodzące. To koty, które posiadają opiekuna i swój dom, jednak korzystają w pełni z kociej natury i chadzają wytyczonymi przez siebie ścieżkami. Niektórzy uważają, że to najszczęśliwsze koty. Jeśli jesteśmy właścicielem takiego kota pamiętajmy o jego bezpieczeństwie. Koty te często ulegają wypadkom komunikacyjnym, narażone są też na inne niebezpieczeństwa jak choroby zakaźne i wirusowe, którymi mogą zarazić się od innych przedstawicieli gatunku. Warto by taki kot był zaczipowany – pamiętajmy by czip zarejestrować, jeśli nie zrobił tego za nas lekarz weterynarii. Można takiego kota wyposażyć w obróżkę a do niej przymocować tzw. adresatkę. Pamiętajmy jednak by była to taka obroża (specjalnie dedykowana mruczkom), która otworzy się w razie zahaczenia np. o gałąź. Koty wychodzące należy regularnie szczepić i odrobaczać. Jeśli mieszkacie blisko ruchliwej jezdni może warto rozważyć, czy nie lepiej by nasz kot cieszył się życiem ale w domu. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za swoje zwierzę, winniśmy też zachowywać zwyczajne bądź nakazane środki ostrożności przy jego trzymaniu.

 

 

Koty bezdomne, to takie które posiadały właściciela, ale z jakiegoś powodu go utraciły. Koty takie nie radzą sobie w środowisku naturalnym – często przymierają głodem bo przyzwyczajone były do regularnych posiłków w domu. Takie koty należy umieścić w schronisku dla bezdomnych zwierząt, gdzie będą miały szansę na dom i nowego opiekuna, który otoczy je opieką.

Koty wolno żyjące – przez niektórych nazywane „dzikimi”, często mylone są z kotami bezdomnymi. Są naturalnym elementem ekosystemu Wrocławia, tam gdzie bytują koty wolno żyjące nie ma plag szczurów i innych gryzoni. Kot nie musi w cale na nie polować, sam fakt obecności naturalnego drapieżnika powoduje, że w miejscu tym gryzonie nie zakładają gniazd. Koty te świetnie radzą sobie w środowisku naturalnym, jednak w okresie zimowym wymagają naszej pomocy. Kotami tymi często opiekują się Społeczni Opiekunowie Kotów Wolno żyjących, którzy je dokarmiają, wyłapują do sterylizacji lub gdy wymagają opieki weterynaryjnej (podczas choroby). Po wykonaniu wyżej opisanych zabiegów weterynaryjnych, koty te należy z powrotem wypuścić w miejscu ich bytowania, nie wolno ich przesiedlać. Kotom tym należy się szacunek, to „dobro narodowe” Wrocławia. 

https://www.wroclaw.pl/swiatowy-dzien-kota-pamietajmy-o-kotach-wolnozyjacych

 

A.W. (+ zdjęcia własnych kotów)