W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

„Mini Ratownik” – pierwsza pomoc dla najmłodszych

Funkcjonariuszki Straży Miejskiej Wrocławia inspektor Beata Dopierała, z zawodu pielęgniarka i młodszy specjalista Paulina Molenda, z zawodu ratownik medyczny stworzyły program nauki pierwszej pomocy dla najmłodszych pod nazwą „Mini Ratownik”. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 2,5 – 10 lat. Program ma na celu naukę najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze jak zachować się gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzieci mogą ćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację, mogą zapoznać się z zasadami działania defibrylatora AED i gdzie to urządzenie jest dostępne. Oprócz ratowania życia nasi kursanci będą także bandażować rany, unieruchamiać złamania i uczyć się jak postępować w przypadku zakrztuszenia.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i istotne jest, żeby już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności oraz oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci nie brakuje.

Maluchy nie są w stanie ucisnąć fantoma, czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać je z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą ją wezwać. Ważne jest, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć i co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę.

Dziecko powinno potrafić wezwać pomoc, znać kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi co ma kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłaniu karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia osoby dorosłej. Muszą znać numery alarmowe i wiedzieć jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. Powinny posiadać wiedzę jak udzielić pomocy praktycznej, w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

Nauczycieli i opiekunów ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych chętnych, aby przeprowadzić w ich placówkach zajęcia z cyklu „Mini Ratownik” prosimy o kontakt na adres straz@strazmiejska.wroclaw.pl

Szczegóły dotyczące realizacji programu: Inspektor Beata Dopierała tel. 502810968