NIE DAJ CZADU – CHROŃ ŻYCIE!!!
Czad, czyli tlenek węgla, każdego roku zbiera swoje okrutne żniwo. Seryjny truciciel, bezszelestny, bezwonny, niezwykle skuteczny. Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy, czyli okres działania tego podstępnego zabójcy.
Co to jest czad?
Czad inaczej mówiąc tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania. Jest niezwykle groźny, ponieważ nie można go poczuć ani zobaczyć. Może być błędnie kojarzony z gazem ziemnym, którego zapach czujemy. Większość osób posiadających piecyki i inne tego typu urządzenia bagatelizuje problem myśląc, że gdy czad zacznie się wydzielać, to po prostu go poczują. Niestety! Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, przez co szybko się rozprzestrzenia.
Jak uniknąć czadowych kłopotów?
– dbaj o sprzęt, który użytkujesz (termy gazowe, kuchenki, piece);
– regularnie przeprowadzaj kontrole techniczne, czyść przewody kominowe i sprawdzaj odpowiedni ciąg powietrza;
– kupuj i korzystaj tylko ze sprawnych piecyków, koniecznie zgodnie z instrukcją.
Wydaje Ci się to oczywiste? Odpowiedz na poniższe pytania.
1. Gościsz kominiarza, co roku w domu?
2. Nigdy nie próbowałeś rozpalić pieca inaczej niż w instrukcji, dlatego, że jest szybciej i taniej?
Koniecznie wietrzyć, wietrzyć i… wietrzyć!
Nowoczesna technologia budownictwa spowodowała, że nowe budynki są „zbyt” szczelne. Wszystkim zależy na niskich kosztach ogrzewania dlatego budujemy tak, żeby ciepło nie uciekało z domów i mieszkań. Należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie, im szczelniejszy dom, tym częściej zaleca się wietrzyć wnętrza.
Jeżeli mamy junkers w łazience, często sprawdzajmy wentylację w pomieszczeniu np. przykładając kartkę papieru do otworu, jeżeli ciąg jest odpowiedni, kartka powinna przykleić się do kratki wentylacyjnej. Należy również zostawiać w pobliżu łazienki uchylone okno, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Gdy korzystamy z kuchenki gazowej powinniśmy pamiętać o rozszczelnieniu tam okna. Absolutna podstawa to regularne wietrzenie mieszkania, nie tylko pomieszczeń, w których używamy urządzeń grzewczych. Poza tym okna PCV nie powinny być do końca zamykane, należy je lekko rozszczelnić, w przeciwnym razie bardzo utrudnione będzie przedostawanie się tlenu do pomieszczenia.
Pamiętajmy!!! Nigdy, pod żadnym pozorem, nie można zakrywać kratek i otworów wentylacyjnych!
Czujnik czadu – tak!
Pamiętaj!!! Właściwie zamontowany może uratować Ci życie!
BD
Grafika KB