NUMERY ALARMOWE — poradnik
Wezwanie pomocy to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinniśmy zrobić w przypadku realnego zagrożenia. Rozmowa telefoniczna dla większości z nas to banalna sprawa. Wykonujemy ich kilka, kilkanaście dziennie, robimy to odruchowo i nikt w zasadzie nas tego nie uczył. Zawiadomienie służb to już zupełnie co innego. Nie robimy tego codziennie, niektórzy nie dzwonili pod numery alarmowe nigdy. Takie połączenie może uratować życie, więc dla przypomnienia kilka zasad obowiązujących w przypadku zagrożenia dla zdrowia, życia bądź mienia.
Zapamiętaj numery:
997 – Policja
998 – Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego – europejski numer alarmowy
Policja – kiedy zadzwonić?
Jesteś świadkiem włamania, napadu, wypadku? Słyszysz krzyki, widzisz bójkę, rozbój lub inne niepokojące zdarzenie? Dzwoń jak najszybciej. Pozwoli to ująć sprawcę, a Ty uchronisz siebie i innych.
Straż Pożarna – kiedy dzwonić?
Strażaków wzywamy w przypadku pożarów (budynków, sprzętów, mienia, pojazdów, albo do ognia na otwartym terenie), wypadków (drogowych, kolejowych, lotniczych), katastrof oraz awarii budowlanych (chemicznych, technicznych), katastrof naturalnych (powódź, huragan itp.), zaklinowania się osób lub zwierząt w miejscach trudno dostępnych, do zagrożeń spowodowanych przez owady i zwierzęta oraz do zalania i podtopień budynków, a także udzielania pomocy w ramach ratownictwa wodnego.
Pogotowie Ratunkowe – kiedy dzwonić?
Zespół Ratownictwa Medycznego wzywamy w przypadku wypadków samochodowych z rannymi, innych wypadków np. upadek z wysokości, amputacja części ciała, rozległe rany szarpane, oparzenia termiczne i chemiczne dużych powierzchni ciała, porażenie prądem, zatrucie np. środkami chemicznymi, dymem, urazy głowy z utratą przytomności, zaburzenia oddychania, nagły ból w klatce piersiowej, nagły ostry ból brzucha, nasilona duszność, nagłe zaburzenia rytmu serca, silny atak astmy (nie mija po lekach), krwotok z ust, wymioty krwią, krwotok z dróg rodnych, napad drgawek, nagły niedowład kończyn, utrudniona mowa.
112 – kiedy dzwonić?
Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia np. w przypadku pożarów, wypadków drogowych, kradzieży, włamań, użycia przemocy, nagłych omdleń i utraty świadomości, poważnych uszkodzeń ciała, krwotoków, porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję, inne sytuacje zagrażające zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Co należy powiedzieć?
1. Przede wszystkim poinformuj, gdzie jesteś, podaj nazwę ulicy, placu lub opisz dokładnie miejsce, w którym się znajdujesz np. przystanek tramwajowy przy ZOO.
2. Następnie przekaż, co się stało. Opowiedz, w jakich okolicznościach znalazłeś poszkodowanego lub co to za sytuacja (wypadek, pożar, katastrofa budowlana, niewybuch itp.) To bardzo ważne. Dyspozytor natychmiast zdecyduje o wysłaniu na miejsce odpowiednich służb.
3. Powinieneś się jeszcze podać swoje niezbędne dane i bardzo uważnie słuchać co mówi dyspozytor. Spokojnie odpowiadaj na każde pytanie, które Ci zadaje.
Pamiętaj!
Nigdy nie rozłączaj się jako pierwszy! Dyspozytor jest od tego, aby Ci pomóc!
Zazwyczaj mamy przy sobie telefon. Co jednak wtedy, gdy musimy wezwać pomoc, a telefonu nie ma, bądź się rozładował? Jeżeli np. osoba poszkodowana, nieprzytomna ma przy sobie urządzenie, które zauważymy, to w tym przypadku warto z niego skorzystać, mimo że nie zapytamy o zgodę. Liczy się każda sekunda, a my ratujemy życie.
Co, wtedy gdy telefon ma blokadę? Zapamiętaj!!!
Pod numery alarmowe możemy dodzwonić się z każdego telefonu, tego z blokadą klawiatury (patrz film), tego bez karty SIM i tego bez pieniędzy na koncie.
Inne niezbędne numery
984 WOPR
986 Straż Miejska
SZYBKIE WEZWANIE POMOCY TO RZECZ NAJWAŻNIEJSZA!!!
BD
Grafika BD i KB