W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

ŁAŃCUCH PRZEŻYCIA – PORADNIK

Łańcuch przeżycia to pewne czynności, które należy wykonać w sytuacji, kiedy udzielamy pierwszej pomocy osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia. Zapamiętanie kolejności kroków i wykonanie ich zwiększa szansę na uratowanie życia.
Łańcuch przeżycia to również termin medyczny, przedstawiający schemat postępowania w przypadku konieczności udzielenia pomocy osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jest bardzo prosty i co najważniejsze może go wykonać każdy. Strach odłóżmy na bok, ponieważ wykonanie tych kroków zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego nawet o 50-70%. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj czas. Najlepiej przystąpić do podjęcia czynności ratunkowych w ciągu kilku minut od utraty przytomności.

Łańcuch przeżycia składa się z następujących kroków:
• wczesnego rozpoznania zatrzymania krążenia i wezwanie służb ratowniczych
• wczesnego podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej
• wczesnej defibrylacji
• wczesnego podjęcia zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych i odpowiednia opieka poresuscytacyjna
Trzy pierwsze czynności powinni wykonać świadkowie, ostatni punkt należy już do personelu medycznego, który dysponuje fachowym sprzętem.

Każdy z kroków poniżej omawiany będzie szczegółowo w kolejnych, cotygodniowych wpisach.

Łańcuch przeżycia – krok 1
Przede wszystkim oceniamy bezpieczeństwo własne i innych, jeżeli nic nam nie grozi, sprawdzamy stan poszkodowanego i prosimy kogoś o wezwanie służb ratunkowych (tel. 112 lub 999) lub powiadamiamy je sami i natychmiast przystępujemy do wykonania kolejnej czynności z łańcucha przeżycia.

Łańcuch przeżycia-krok 2
Wczesne podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest konieczne, żeby zwiększyć szansę na przeżycie osoby poszkodowanej. RKO to uciski klatki piersiowej i oddechy ratunkowe wykonywane w sekwencji 30/2. Należy pamiętać, że możemy odstąpić od wykonywania oddechów ratunkowych, jeżeli nie jest to osoba z naszej rodziny, jeżeli nie mamy zabezpieczenia w postaci maseczki np. https://sendpol24.pl/SPRZET-MEDYCZNY/Maski-do-resuscytacji-RKO/maseczki-serduszko/maseczka-do-sztucznego-oddychania-typu-serduszko – uciski prowadzimy wtedy bez przerwy w ilości 100-120/ minutę.
Wczesną resuscytację krążeniowo-oddechową kontynuujemy aż do momentu przyjazdu karetki lub gdy poszkodowany sam zacznie oddychać.

Łańcuch przeżycia-krok 3
Wczesna defibrylacja to pojęcie jak z filmu science fiction, dlatego wyjaśnimy, co oznacza. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to proste w obsłudze urządzenie medyczne, mające za zadanie przywrócić za pomocą impulsu elektrycznego o odpowiednio dużej energii, prawidłową pracę serca, które w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia nie pracuje prawidłowo, co powoduje, że nie jest w stanie pompować krwi. Zastosowanie defibrylatora zwiększa szansę na przeżycie nawet do 75%. Jeżeli w pobliżu miejsca zdarzenia (dworzec, stacja metra, lotnisko, urząd, galeria handlowa), znajduje się automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), nie bójmy się go użyć.

Łańcuch przeżycia-krok 4
Wczesne podjęcie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych przez personel medyczny i odpowiednia opieka poresuscytacyjna to ostatni krok w łańcuchu przeżycia. Są to fachowe działania, które odbywają się na miejscu, a następnie transport chorego do szpitala i wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Trudno powiedzieć, jaki będzie czas oczekiwania na karetkę. Może to być kilka do kilkudziesięciu minut od momentu otrzymania zgłoszenia, dlatego wszystkie czynności podjęte przez świadków zdarzenia na miejscu mają decydujący wpływ na uratowanie życia poszkodowanego.

BD

Grafika KB