BEZPIECZEŃSTWO W SIECI – ZAJĘCIA ONLINE
Prowadząc nasze działania prewencyjne oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, funkcjonariusz z-ca kierownika Grzegorz Muchorowski spotkał się online z uczniami Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu, gdzie poruszył temat „Internet – Przestrzeń Publiczna” i „Stop Cyberprzemocy”
To miał być tylko żart. Jedno na pozór normalne zdjęcie osoby, film umieszczony w Internecie może rozpocząć lawinę wielu udostępnień przez media społecznościowe lub komunikatory. Nigdy nie ma pewności, jaki będzie odbiór przez inne osoby publikowanej treści.
Współczesny świat charakteryzuje się bardzo dużą popularnością smartfonów, tabletów, notebooków wśród dzieci i młodzieży oraz łatwym dostępem do nich. Powodów do przemocy w sieci: znieważania, nękania i hejtu może być wiele. Nie ma jednoznacznie określonego typu osoby, która poda jego ofiarą. Wystarczy, że ktokolwiek z grupy jest nielubiany lub odwrotnie, że jest zbyt popularny i odstaje od standardów w danej szkole – w jednym momencie może stać się ofiarą cyberprzemocy. To może być naprawdę każdy z nas. Umieszczane nienawistne komentarze, niepochlebne opinie, zadręczanie i udostępnienie wizerunku takiej osoby w sieci może powodować poczucie zagrożenia, a w skrajnych przypadkach prowadzi do tragedii. I chociaż wiele takich przypadków jest tematem ogólnopolskich dyskusji społecznych w dalszym ciągu mamy do czynienia z tym zjawiskiem.
Właśnie dlatego przypominamy, że hejt, stalking, udostępnianie wizerunku bez zgody to przestępstwo, dlatego należy cały czas nagłaśniać temat. Szczególnie, teraz gdy w czasie epidemii koronawirusa funkcjonowanie szkół, urzędów i instytucji, zostało przeniesione do przestrzeni Internetowej. Pamiętajmy, że to zagrożenie może dotknąć każdego użytkownika Internetu.
KB