W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

SĄ WŚRÓD NAS – pomagamy im pokonać bezdomność (zdjęcia)

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazał Straży Miejskiej Wrocławia 50 termosów, które dzięki strażnikom miejskim trafią do osób w kryzysie bezdomności. Otrzymaliśmy także 160  specjalnych pakietów żywnościowych. W skład pakietu wchodzi żywość – samopodgrzewający się posiłek, woda, konserwa, pieczywo chrupkie oraz ogrzewacz dłoni i chusteczki dezynfekujące.

 

 

Straż Miejska Wrocławia cały rok monitoruje miejsca przebywania osób będących w kryzysie bezdomności – szczególnie ważne jest to w okresie zimowym.

Osoby bezdomne najczęściej szukają schronienia w osłonach śmietnikowych, na klatkach schodowych, opuszczonych budynkach, na terenie ogródków działkowych, parkach i lasach miejskich. Miejsca te są pozbawione ogrzewania i nie zapewniają ochrony przed zimnem. Rocznie strażnicy otrzymują bardzo dużo zgłoszeń od osób zaniepokojonych losem bezdomnych :  w roku 2019 – 1906 zgłoszeń, w roku 2020 – 1653 zgłoszenia (do 18.12.br.), w samym  listopadzie i grudniu były to 283 zgłoszenia.

 

Nasza aktywność  w tym zakresie polega na:

–           przydzielaniu do wykonania, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zadań dotyczących sprawdzania miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, prowadzenia działań informacyjnych odnośnie punktów pomocy społecznej, ogrzewalni, jadłodajni itp.;

–           nawiązywaniu aktywnej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,  Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata  Alberta, Komisariatami Policji w celu realizacji zadań pomocowych dla osób będących w kryzysie bezdomności

 –          aktualizowaniu bazy danych dotyczących miejsc gdzie osoby bezdomne mogą otrzymać pomoc

–           przyjmowaniu zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców przez Centrum Kierowania i Monitoringu Straży Miejskiej Wrocławia i kierowaniu na miejsce patroli

W okresie zimowym, strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami socjalnymi Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców MPOS patrolują miejsca przebywania osób bezdomnych, niosąc pomoc bezpośrednią oraz informują ich, o funkcjonujących na terenie miasta ogrzewalniach i schroniskach – oferując przewiezienie do nich. Informujemy także o kuchniach charytatywnych, wydających bezpłatnie ciepłe posiłki, łaźniach i miejscach gdzie można otrzymać odzież. Zawsze sprawdzany jest stan zdrowia osoby bezdomnej – w przypadku stwierdzenia obrażeń ciała na miejsce wzywamy Pogotowie Ratunkowe, jeżeli stwierdzamy stan upojenia alkoholowego przewozimy taką osobę do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym mieszczącego się przy ulicy Sokolniczej.

Oprócz aspektu moralnego, warto przypomnieć o obowiązku udzielania pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie, wynikającym z przepisów prawnych. Tu warto zapoznać się z art. 162 §1  Kodeksu Karnego  – „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Jeżeli widzimy osoby bezdomne które mogą potrzebować pomocy  – nie wahajmy się reagujmy – czasami wystarczy telefon do Straży Miejskiej Wrocławia 986 lub 112.

Możemy komuś uratować życie !

 

wf