PIERWSI STRAŻNICY MIEJSCY ODDAJĄ OSOCZE OZDROWIEŃCÓW
Covid – 19 nie oszczędził również funkcjonariuszy Straży Miejskiej Wrocławia. Część strażników wygrało już walkę z koronawirusem i powróciło do pracy. Gotowi nieść pomoc, odpowiedzieli na apel dotyczący oddania osocza ozdrowieńców i pojawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby podzielić się darem życia. Pierwsi strażnicy Zbigniew Dopierała i Robert Hanc, dali część siebie wspomagając przeciwciałami osoby niemogące same zwalczyć choroby.
Osocze ozdrowieńców jest naturalnym lekiem, który zawiera przeciwciała zwalczające wirusa. Potrzebują go w każdym szpitalu!!!
1 osoba ratuje 3 życia – osocze pobrane od jednego dawcy trafia aż do trzech pacjentów!
Oddajemy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy tej pomocy będziemy sami potrzebować.
Jeśli są wśród Was osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub chorowały i wyzdrowiały, bardzo prosimy o pomoc. Umawiajcie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab.Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9 e-mail: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl, telefon: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00)
KILKA ISTOTNYCH INFORMACJI
Osocze może oddać osoba, która:
– spełnia podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)
– przechorowała COVID-19, bądź przeszła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), została uznana za wyleczoną i czuje się zdrowa, czyli minęło co najmniej:
• 28 dni od zakończenia objawów;
• 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
jest w wieku 18-65 lat;
– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez CKiK.
Jak pobierane jest osocze?
– metodą plazmaferezy czyli pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki (przetaczane z powrotem do tej samej żyły).
– pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut.
– jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.
– jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.
Co dalej dzieje się z osoczem?
– w pobranym osoczu w czasie specjalnej procedury redukuje się patogeny, dzieli się na dawki wielkości 100-250 ml i zamraża.
– w zależności od zawartości w osoczu przeciwciał, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Jak działa terapia osoczem?
Zawarte w osoczu przeciwciała eliminują wirusa SARS-CoV-2 z organizmu chorego. Pacjenci często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, w tym przypadku podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
BD
Źródło:
https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency/
https://www.rckik.wroclaw.pl/?wrapper=1