BEZPIECZNE COVIDOWE FERIE ZIMOWE
Zima, zima, pada, pada śnieg…, wszyscy tęsknimy za normalnym wypoczynkiem. Z nadzieją stosowaliśmy się do kolejnych nakazów i obostrzeń, czekając na upragnione ferie. Dzieci miały więcej czasu spędzić na powietrzu, jeżdżąc na sankach, nartach, łyżwach, tocząc bitwy na śnieżki, zwiedzając góry czy swoją miejscowość. Czekaliśmy na jedno, aby w końcu oderwać się od ekranu komputera, tableta, smartfona. Chcieliśmy z naszymi dziećmi po prostu odetchnąć pełną piersią i odpocząć. Zazwyczaj terminy ferii były różne dla poszczególnych województw, jednak w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa i panujące ograniczenia odbywają się w jednym czasie od 4 do 17 stycznia. Wytyczne rekomendują, aby pozostać w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, ograniczyć przemieszczanie się, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ferie szczególnie takie jak tegoroczne muszą być bezpieczne jednak przebiegły szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Wypoczynek zorganizowany może odbywać się tylko w formie półkolonii, na terenie szkoły, placówki prowadzonej przez dyrektora, organizacje pozarządowe, za zgoda dyrektora (stowarzyszenia, organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza, albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej,wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki. Uczestnikami półkolonii mogą być uczniowie klas I – IV, bez objawów chorobowych (katar, kaszel, podwyższona temperatura), w grupach do 12 osób. Zarówno dla rodziców dzieci pozostających w domach, jak i opiekunów półkolonii jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa. Dlatego przypominamy o kilku ważnych zasadach w czasie wypoczynku zimowego.
BEZPIECZNE FERIE – ZASADY, O KTÓRYCH ZAWSZE NALEŻY PAMIĘTAĆ!
1. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
2. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj
z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
3. Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.
4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
5. Bawiąc się na powietrzu, dostosuj ubiór do warunków pogodowych, tak aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.
6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się
z nieznajomym.
9. Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, nad którymi zwisają sople lodu. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.
10. Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami.
11. Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku.
12. Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że może on odbywać się tylko poza obszarem dróg publicznych.
13. Nigdy nie doczepiaj sanek do samochodu i innych pojazdów.
14. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
15. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
16. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
17. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
18. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia, odżywiania oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem.
ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH FERII!!!
BD