W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

PATROL INTERWENCYJNY W DZIAŁANIU – wyłudzają od wrażliwych, żerują na potrzebujących

Funkcjonariusze z Oddziału Patrolowo – Interwencyjnego w trakcie działań w rejonie ulicy Oławskiej zauważyli mężczyznę zaczepiającego przechodniów. Próbował wręczać róże, wyłudzając przy tym pieniądze. W związku z popełnionym wykroczeniem mężczyznę ukarano mandatem
Straż Miejska ostrzega!!!
Osoby wyłudzające pieniądze, wręczające róże, podające się za wolontariuszy, którzy zbierają środki na fundacje, za rodziców chorych dzieci, wykorzystują drastyczne zdjęcia i historie. Rozsyłają emaile z prośbą o pomoc, dzwonią, handlują cegiełkami, kartkami, kwiatami czy figurkami. Wszystko z „myślą o potrzebujących”. Tymczasem zebrane pieniądze lokują w swoich kieszeniach. Oszustów, którzy zarabiają w ten sposób nie brakuje.

Corocznie kwoty darowizn są wyższe, korzystamy z możliwości przekazywania 1% na organizacje pożytku publicznego. Z chęcią wszyscy odpowiadamy na apele chorych, pogorzelców, powodzian, ubogich, niepełnosprawnych – osób, które tej pomocy oczekują. Tymczasem duże grono oszustów bez skrupułów wykorzystuje dobre serca i otwarte portfele darczyńców, a proceder nazywany jest oszustwem na tzw. miłosierdzie. Oszuści nie wykazują żadnej empatii do osób, których wizerunki i historie są wykorzystywane. Liczą, że w gąszczu informacji, ogłoszeń, apeli i próśb nikt nie sprawdzi prawdziwości ogłoszenia. Zazwyczaj tak jest, bo tylko nieliczni sprawdzają zanim podzielą się pieniędzmi.
Sprawdź dokładnie, zanim podarujesz!!!
Dokładnie wypytujmy osobę, która prowadzi sprzedaż na cele charytatywne bądź zbiórkę, kogo reprezentuje i czy zbiórka została zgłoszona. Na przeprowadzenie każdej zbiórki ogólnopolskiej (również internetowej) wymagana jest zgoda Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Lokalnej – zgoda władz samorządowych. Zbiórki muszą być zgłoszone również na portalu http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index
Przypominamy również, że nikt nie może zbierać pieniędzy odwiedzając prywatne mieszkania lub chodząc z puszką po ulicy. Wyjątkiem jest akcja organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Osoby prywatne nie mają prawa prowadzić zbiórek publicznych. Mogą je organizować fundacje, stowarzyszenia (muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego) lub komitety.
Warto pomagać? Oczywiście,że warto. Pomagajmy i wspierajmy osoby potrzebujące, jest ich niestety bardzo wiele, ale czyńmy to z rozwagą.

BD