ANIMAL PATROL W DZIAŁANIU – na pomoc ptakom
Funkcjonariusze z Animal Patrolu kontrolowali posesję, na której prowadzona jest hodowla pawi i kur ozdobnych, przetrzymywanych w domu (zabudowa szeregowa) w złych warunkach. Działania podjęto na podstawie zgłoszenia jednego z zaniepokojonych mieszkańców.
Za zgodą właściciela posesji dokonano oględzin miejsca. Stwierdzono sporych rozmiarów wolierę, zajmującą całe podwórze z tyłu domu, gdzie w dobrych warunkach przebywało około 50 pawi, ozdobne kury i kaczki. Warunki w jakich były trzymane zwierzęta nie budziły obaw o ich dobrostan. W domu – już na samym wejściu wyczuwalny był nieprzyjemny zapach. Na piętrze budynku (około 20m2), znajdowało się 40 pawi (młode osobniki) oraz ponad 150 piskląt kur ozdobnych (Silki, Srebrytki, Hamburgi i Wyandotte). Cała powierzchnia podłóg, ścian przy podłodze, oraz schodów prowadzących do pomieszczenia, znajdowała się w ptasich odchodach.
Ptaki wyglądały na dobrze utrzymane, odżywione, w dobrym stanie było także opierzenie. Jednak sam fakt stłoczenia tak licznej grupy na małej przestrzeni, naruszało ich dobrostan. Hodowcę poinformowano o konieczności wprowadzenia zmian istotnych dla życia zwierząt (uprzątnięcie odchodów, przeniesienie do większego pomieszczenia). Ustalono termin powtórnej kontroli. 06 września wspólnie z pracownikami TOZ, Inspektorami Weterynaryjnymi oraz Wydziału Środowiska i Rolnictwa przeprowadzono rekontrolę, w wyniku której ustalono, że właściciel ptactwa, częściowo uprzątnął poddasze, a zwierzęta przeniósł do większego pokoju. Mężczyzna otrzymał całkowity zakaz przetrzymywania ptactwa w pomieszczeniach mieszkalnych, nakazano również zmniejszenie stada pawi znajdującego się na zewnątrz budynku (w wolierze) do 10 dorosłych osobników. Ostateczny termin poprawy warunków to 30 dni. Jeżeli nadal właściciel nie wprowadzi zmian musi się liczyć z odebraniem zwierząt.
BD