EKO PATROL W DZIAŁANIU – kontrole i interwencje
– Ulica Jaracza – funkcjonariusze z Oddziału Ochrony – Środowiska zauważyli mężczyznę w kominiarce, trzymającego w dłoniach przedmiot wyglądem przypominający nóż, a w jego otoczeniu grupę około sześciu chłopców w wieku szkolnym. Kierowcy z przejeżdżających pojazdów krzyczeli, że pan stojący przy dzieciach posiada nóż. Również jeden z przechodniów przekazał taką informację. Patrol niezwłocznie udał się do parku celem zweryfikowania całej sytuacji. Mężczyzna zaczął na widok patrolu uciekać, ściągając kominiarkę. Na wysokości ulicy Bolesława Prusa stracono go z oczu. Na miejsce został wezwany patrol policji i nadal poszukiwano uciekiniera. Sprawdzając okolicę strażnicy zauważyli młodego mężczyznę zmierzającego w ich stronę. Oświadczył, że to on stał wśród dzieci i, że uciekł ponieważ „nie chciał mieć przypału za straszenie gówniarzy”. Grupa dzieci potwierdziła, że to ten mężczyzna i że widzieli w jego rękach nóż oraz jak nim wymachiwał.
Sprawca nie posiadał dokumentu tożsamości – podał dane ustne, nie stawiał oporu w czasie oczekiwania na patrol policji. Policjanci po przybyciu na miejsce potwierdzili dane mężczyzny oraz przeszukali go i posiadaną przez niego torbę podróżną w której ujawniono futerał na nóż. Wraz z patrolem policji sprawdzono dokładnie otoczenie, pojemniki na śmieci w związku z podejrzeniem, że nóż został wyrzucony w trakcie ucieczki. Sprawcę przewieziono na komisariat, skontaktowano się z jego rodziną, a policja prowadzi dalsze czynności w sprawie.
– Ulica Komuny Paryskiej – funkcjonariusze z Oddziału Ochrony Środowiska zauważyli leżące kłody połamanego drzewa, które uszkodziło ławkę przystanku MPK „Świstackiego” oraz sąsiadujący płot. Powiadomiono Centrum Zarządzania Kryzysowego celem uprzątnięcia terenu i naprawienia szkód.
– Ulica Stargardzka – przeprowadzono kontrolę w trakcie której stwierdzono naruszenie warunków gospodarowania odpadami w sposób zagrażający środowisku. Osoba prowadząca działalność gospodarczą magazynowała odpady w sposób nieprzewidziany decyzją środowiskową i w miejscu innym niż wyznaczone, ponadto w pryzmach znajdowały się opakowania po odpadach niebezpiecznych. Na terenie nieruchomości stwierdzono również naruszenie warunków gospodarowania przepracowanymi olejami odpadowymi w sposób doprowadzający do wycieku tych substancji na grunt, a dodatkowo wykryto również wprowadzanie ścieku do gruntu. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami na sprawcę nałożono mandat karny.
– Przeprowadzono kontrole skupów surowców wtórnych. Podczas oględzin w punktach stwierdzono naruszenie warunków gospodarowania odpadami w sposób zagrażający środowisku, wbrew warunkom określonym w decyzji środowiskowej tj. umieszczanie odpadów na pryźmie, w tym pochodzących z demontażu pojazdów, zawierających przepracowane płyny eksploatacyjne, które wyciekały do gruntu. Ponadto wykryto naruszenie obowiązku sporządzenia formularza przyjęcia odpadów. Dodatkowo stwierdzono naruszenie obowiązku sporządzania formularzy przyjęcia odpadów z potwierdzeniem tożsamości przekazującego odpad. W związku z tym na sprawców nałożono mandaty karne.
– W trakcie kontroli stwierdzono, że prowadzący działalność gospodarczą prowadzi remont, a odpadami pochodzącymi z prac, zanieczyszcza miejsce dostępne publicznie. Ponadto sprawca naruszył obowiązek przekazania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, podmiotom uprawnionym – również je wyrzucając. W związku z tym osobę odpowiedzialną ukarano mandatem.
– Ulica Gazowa – przeprowadzono kontrolę punktu skupu złomu. Podczas oględzin placu działalności, stwierdzono naruszenie warunków gospodarowania odpadami w sposób zagrażający środowisku – magazynowanie elementów z demontażu pojazdów w sposób doprowadzający do wycieku przepracowanych płynów eksploatacyjnych na grunt. Ponadto skontrolowano formularze przyjęcia odpadów metali, gdzie stwierdzono naruszenie obowiązku potwierdzenia tożsamości przekazujących odpady. W związku z tym na sprawcę ukarano.
BD