WROCŁAWSKIE DOROŻKI – kontrola stanu zdrowia koni pracujących w Rynku
Dobro koni jest nam szczególnie bliskie. W szeregach Straży Miejskiej Wrocławia od 25 lat służą czterokopytni funkcjonariusze. Wiemy w jaki sposób śpią, kiedy są głodne, kiedy zadowolone i kiedy coś im dolega. Kierownik Referatu Patroli Konnych to jednocześnie lekarz weterynarii od lat pracujący z tymi zwierzętami. Długo się nie zastanawialiśmy, gdy do naszej jednostki dotarły sygnały o złym stanie jednego z koni przy bryczce w Rynku. Zdaniem zgłaszającego, było to zwierzę „zmęczone, ledwo żywe, z opuszczonym łbem”. Kierownik Referatu Patroli Konnych i p.o. zastępcy kierownika Animal Patrolu niezwłocznie udali się na miejsce. W okolicy Rynku nie było żadnej dorożki, dlatego sprawdzono zapis z monitoringu z kilku ostatnich dni. Na tej podstawie udało się ustalić, że koń, którego sprawa dotyczy pracuje w Rynku najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na nagraniach widoczne było również zachowanie i wygląd zwierzęcia, które nie budziły żadnych zastrzeżeń.
Ustalono kto jest właścicielem konia i miejsce w którym trzyma swoje zwierzęta. Nasi funkcjonariusze udali się pod wskazany adres, aby potwierdzić swoje obserwacje i sprawdzić w jakich warunkach przebywają konie. Na terenie posesji znajdowały się trzy zwierzęta: dwa wałachy Poldek i Skalny (7 i 8 lat) oraz klacz o imieniu Halina. Wszystkie konie były w bardzo dobrej kondycji, dobrze odżywione z lśniącą sierścią, ufne i ciekawskie. Korzystają z wybiegu oraz stajni, mają stały dostęp do wody i siana. Stan ich zdrowia, jak też warunki w jakich są trzymane nie budzą zastrzeżeń.
Przypominamy, że koń, który ma opuszczoną głowę i ugiętą jedną z tylnych nóg z reguły odpoczywa. Tak. Konie mogą spać na stojąco i wykorzystują to np. wtedy, kiedy są znudzone.
BD