W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

SPRZEDAŻ ŻYWYCH KARPI – PROWADZIMY KONTROLE

Święta Bożego Narodzenia nieodzownie związane są z wigilijnym karpiem na stole. Niektórzy z nas pamiętają jak wiele lat temu, ryby po zakupie wydawałoby się radośnie, pływały w wannie. Nic bardziej mylnego okazuje się, że taki zwyczaj to dla nich niejednokorotnie męczarnia. Dlatego też w tym roku Wrocław zawęził listę miejsc, gdzie można kupić żywą rybę na ulicy.
Los zwierząt jest nam szczególnie bliski, dlatego teraz nasi funkcjonariusze przyglądają się, w jakich warunkach prowadzona jest sprzedaż detaliczna żywych karpi.

Przypominamy, że:
I. Zalecenia dotyczące uśmiercania ryb w punktach sprzedaży detalicznej:

  1. Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny (metoda ogłuszenia ryby: mechaniczna i elektryczna);

  2. METODA – Uderzenie w część czołową czaszki lub poddanie działaniu prądu elektrycznego powodujące utratę przytomności w połączeniu z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją.

  3. Zabrania się uśmiercania zwierząt kręgowych, również ryb w obecności dzieci (art. 34 ust. 4 pkt 2 ustawy o ochronie zwierząt). Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony sankcją karną z art. 35 ustawy.

 MIEJSCE UŚMIERCANIA RYB – wydzielone pomieszczenie lub miejsce np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem punktu sprzedaży albo namiotu zewnętrznego, który całkowicie zapobiega udziałowi osób postronnych.


II. Zalecenia dotyczące personelu:

  • ukończone 18 lat;

  • doświadczenie przy hodowli i/lub chowie ryb albo odbyte szkolenie z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb (np. szkolenie stanowiskowe);

  • w przypadku dystrybucji ryb z udziałem pośrednika zapewnia on, aby sprzedawca końcowy był przeszkolony z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb.


III. Zalecenia dotyczące warunków przetrzymywania żywych ryb:

  • baseny – szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach;

  • woda – czysta, natlenowana lub napowietrzana (wymiana 1/3 objętości wody basenu co 12 godzin);

  • zagęszczenie – maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1kg masy ryby/l wody;

  • optymalna temp. wody 4 – 6 ºC max 10 ºC;

  • ryby bez widocznych uszkodzeń – ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

IV. Zalecenia dotyczące opakowań stosowanych do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez odbiorców detalicznych:

W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę – podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji – dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.


V. Zalecenia dla odbiorców detalicznych dotyczące przenoszenia żywych ryb po ich zakupie w sklepie.
Zaleca się, aby:
czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu był jak najkrótszy, opakowania indywidualnie używane przez klienta w celu przenoszenia ryby żywej spełniały wymagania podane w pkt. IV.

Strażnicy miejscy prowadzą kontrole miejsc sprzedaży, dlatego prosimy o przekazywanie informacji o potencjalnych naruszenia obowiązujących przepisów.

          

Źródło:
https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Zalecenia-w-postepowaniu-z-zywymi-rybami-przeznaczonymi-do-sprzedazy-detalicznej/idn:1516