KTO PYTA NIE BŁĄDZI – parkowanie tylną osią pojazdu na chodniku
Zmorą kierujących, szczególnie na „starych” uliczkach są wysokie krawężniki i wąskie drogi. Każdy z nas kierowców wie, że dźwięk obdzieranego od spodu spojlera, bądź zderzaka to nic przyjemnego. Dźwięk to jedno, a uszkodzenia to drugie. Sposób na wysokie krawężniki? Parkowanie tyłem. Łatwo, bez problemów i lepsza widoczność przy wyjeździe. Czy na pewno? Wychodzimy z domu do auta, a tu mundurowi, blokada na kole, albo zawiadomienie komunikacyjne. Za co? Przecież nie ma znaku zakazu, pozostawiliśmy 1,5 metra miejsca na chodniku i prawidłową odległość od przejścia dla pieszych, czy skrzyżowania. Otóż parkowanie samochodu w ten sposób jest wykroczeniem.
Błędy kierowców związane z parkowaniem na chodniku wynikają najczęściej z deficytu znajomości przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. W rozdziale 5 tejże Ustawy znajdujemy podrozdział „Zatrzymanie i postój”, który reguluje w sposób dokładny wszelkie obostrzenia dotyczące parkowania m.in. na chodniku.
Jaka powinna być więc prawidłowa interpretacja zapisów art. 47? Musimy zauważyć bardzo ważną, ale pomijaną kwestię dotyczącą tego z pozoru łatwego manewru.Co do zasady postój pojazdów powinien odbywać się na jezdni, jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Niestosowanie się do przepisów ustawy PoRD może skutkować mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. Dlaczego nie wolno parkować tyłem na chodniku i ustawodawca przewidział możliwość parkowania pojazdem na chodniku wyłącznie jego przodem? Wynikać to może z kilku powodów. Wjeżdżając na chodnik kierujący musi zachować szczególną ostrożność z uwagi na pieszych, dlatego musi mieć jak najlepszą widoczność. Ustawienie pojazdu tylną osią na chodniku powodowałoby emisję spalin wprost na poruszających się po nim pieszych. Dla jasności nie należy mylić tego przepisu z parkowaniem tyłem do budynku. Zakaz dotyczy wjeżdżania przy parkowaniu tylną osią na chodnik, który przecież nie musi przylegać do budynku (chodnik może znajdować się przy niezabudowanej działce, trawniku lub placu). Parkowanie tyłem do budynku jest dopuszczalne jeżeli parkujemy na jezdni i żadnym kołem nie wjeżdżamy na chodnik. W takiej sytuacji dozwolone jest też pozostawienie auta tyłem do chodnika. Być może wzięło się to ze sposobu budowania parkingów. Na wielu osiedlach miejsca postojowe znajdują się metr od elewacji budynku. To oznacza, że spaliny samochodu parkującego tyłem są momentalnie zasysane przez otwarte okna do mieszkań. Stąd na osiedlach zaczęły pojawiać się tabliczki informujące o tym, że w danym miejscu kierowca ma zakaz parkowania tyłem auta do elewacji budynku. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem?
Przepis dotyczący parkowania tylną osią na chodniku obowiązuje na drogach publicznych – a parkingi osiedlowe najczęściej takiego statusu nie mają. Nie ma zakazu parkowania tyłem do budynku! Takiego zapisu nie ma w przepisach Prawa o ruchu drogowym. Umocowania prawnego nie ma zresztą także tablica informująca o zakazie i nie może być uznana za znak drogowy. Umocowania prawnego nie ma również kara administracyjna, którą często grozi kierowcom tablica mówiąca o zakazie. Wspólnota czy też spółdzielnia nie może kierowców karać za czyn, który nie
jest zabroniony. Nie ma zakazu – nie ma kary. Czy można więc taką tablicę zignorować? W sensie formalnym tak. Warto jednak pamiętać, że pojawiła się ona nie bez przyczyny. Spaliny dostające się do mieszkań na parterze (szczególnie gdy samochody parkują bezpośrednio przy ścianie) nie tylko obniżają komfort życia w lokalu, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla zdrowia osób tam zamieszkujących. Podsumowując. Chociaż znak jest bezprawny, parkowanie tyłem to brak kultury drogowej i empatii wobec mieszkańców.
BD