W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

SPEŁNIAMY DZIECIĘCE MARZENIA – Dzień Dziecka w Przylądku Nadziei

Dzieci z Przylądka Nadziei są szczególnie bliskie naszemu sercu, dlatego ani przez chwilę nie wahaliśmy się i podjęliśmy wyzwanie na prośbę Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Marzeniem najmłodszych pacjentów był dzień z naszym Patrolem Konnym. Dzieci chciały dowiedzieć się wszystkiego o koniach, pracy z tak dużym i budzącym respekt zwierzęciem, ciekawostek zawodowych, przygód z siodła, anegdot z notatnika strażnika. O 14:30 zjawiliśmy się w Parku Skowronim, tuż obok Kliniki w składzie Anna Andryszczyk na koniu Tankred, Michał Zastawny na koniu Solaris, Beata Dopierała i Agnieszka Bąk oraz Krzysztof Porawski, który zawsze łapie nam ulotne chwile.

Był suto zastawiony stół z zagadkami kulinarnymi z cyklu „co jada koń”, gadżety jeździeckie, zabytkowy żuczek, derki, czapraki, prawidła, oficerki, lonże i inne niezbędne w końskim świecie rzeczy. Był krótki pokaz umiejętności jeździeckich, a dzieci musiały odgadnąć gdzie koń ma kolano, łokieć i co to jest kopyto. Podpowiadały także Michałowi jak zsiada się z konia, co zakończyło się salwą śmiechu, bo zupełnie nie o taki sposób zejścia chodziło. Pogoda dopisała, humory również. Na zakończenie specjalnie dla dzieci, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą opuszczać swoich sal zrobiliśmy tradycyjną rundę naokoło Przylądka Nadziei, żeby chociaż na chwilę mogły oderwać się od trudnej codzienności.
Współpraca pomiędzy Strażą Miejską Wrocławia, a fundacją „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” mieszczącą się przy ul. Ślężnej 114s/1 we Wrocławiu oraz „Przylądkiem Nadziei” trwa od lat. Staramy się pomagać, jak tylko możemy, biorąc udział w akcjach charytatywnych, czy organizując od wielu lat wrześniowy „Korowód nadziei”.
„Przylądek Nadziei” – najnowocześniejszy w Polsce szpital onkologiczny dla dzieci. Powstał w kompleksie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej. Klinika odpowiada za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko z Dolnego Śląska, ale i z pozostałych województw. Rocznie jest to nawet dwa tysiące małych pacjentów z całej Polski. W nowej klinice jest wydzielona strefa do nauki i zabawy. Dzieci mogą korzystać ze świetlicy, pokoi zabaw, biblioteki i dwóch szkolnych sal. Bezpośrednio przy budynku znajduje się plac zabaw i niewielki park, który doskonale nadaje się do organizacji spotkań, takich jak to z okazji Dnia Dziecka.

Zdjęcia: Krzysztof Porawski

BD