W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

MINIRATOWNIK – PRZERWA WAKACYJNA

W Przedszkolu „Mały Kolejarz” przy ul. Dyrekcyjnej przeprowadzone były, ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu „MiniRatownik”. Przez cały ten czas nasza funkcjonariuszka insp. Beata Dopierała, absolwentka Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy, prowadziła warsztaty edukacyjne na temat pierwszej pomocy. Założeniem programu „MiniRatownik” było nauczanie najmłodszych, czyli dzieci w wieku 2,5 – 10 lat. Potrzeby w tym zakresie okazały się jednak o wiele większe.
      Prowadziliśmy akcję dla dzieci ze żłobków o nazwie: „Akademia Pluszowego Misia”. Dzieci przynosiły swoje ulubione przytulanki, którym wspólnie staraliśmy się pomóc, jeżeli były chore. Zakładaliśmy karty chorobowe, wypisywaliśmy recepty, bandażowaliśmy łapki i główki, przyklejaliśmy plasterki. Do najbardziej chorych przyjaciół wzywaliśmy Pogotowie Ratunkowe, przy okazji ucząc numerów alarmowych. Musieliśmy prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, niekiedy z użyciem defibrylatora. Nauka przez zabawę procentuje i większość nawet tak małych dzieci przyswaja bez problemu podstawowe wiadomości z zakresu pierwszej pomocy.
      Starsze grupy wiekowe, młodzież, dorośli, seniorzy, wolontariusze, również chętnie korzystali z możliwości nauki tego, co tak istotne. Caritas, Fundacja Ukraina, kluby seniora, Rady Osiedli, Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej to tylko niektóre z instytucji gdzie przeprowadziliśmy szkolenia.
     Wiosna to czas festynów i spotkań na świeżym powietrzu. Na wielu z nich, ogromną popularnością cieszył się namiot edukacyjny, w którym wszyscy chętni mogli nauczyć się, bądź sobie przypomnieć m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, użycie defibrylatora (miejsca w których się znajduje), jak postępujemy w przypadku omdlenia, ataku epilepsji, udaru, oparzenia, krwotoku, wypadku itp.
      Nauczycieli i opiekunów ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych chętnych, aby przeprowadzić w ich placówkach w roku szkolnym 2018/2019, zajęcia z cyklu „MiniRatownik” prosimy o kontakt na adres straz@strazmiejska.wroclaw.pl
Lipiec jest miesiącem przerwy w realizacji zajęć, wracamy do nauki w sierpniu. Wszystkim MiniRatownikom, ich rodzinom i wychowawcom, życzymy bezpiecznych, udanych wakacji.

BD