W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

DERATYZACJA – szkolenie dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej Wrocławia

8 i 14 lutego w Wydziale Środowiska I Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przy ulicy Hubskiej odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej Wrocławia pt. „TECHNICZNE ASPEKTY DERATYZACJI, MONITORING, KONTROLE, TEORIA I PRAKTYKA”. Organizatorami szkolenia byli – Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu oraz firmą deratyzacyjna wykonującą usługi dla Gminy Wrocław, a także Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej we Wrocławiu. Spotkanie miało na celu usystematyzowanie wiedzy na temat najnowszych metod walki z gryzoniami, opracowanie planu kontroli oraz miejsc, które najczęściej muszą być monitorowane.

Łatwy dostęp do resztek jedzenia, dokarmianie zwierząt w niewłaściwy sposób, nieprawidłowe przechowywanie odpadów komunalnych sprawia, że Wrocław boryka się z plagą szczurów. Pomimo terminów obowiązkowej deratyzacji, do której zobowiązani są zarządcy i właściciele nieruchomości, zakładów usługowych, sklepów, hoteli niestety gryzonie doskonale sobie radzą i potrafią przystosować się do zaistniałych warunków. Szczury rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, łatwo się przemieszczają, wiedzą gdzie dokarmiane są ptaki i wyrzucane resztki jedzenia z okolicznych restauracji. Potrafią prześliznąć się rurami kanalizacyjnymi bezpośrednio do mieszkań, piwnic, hoteli i sklepów. Są roznosicielami wielu chorób, z których największym problemem jest wścieklizna. Pojawienie się osobników tego rodzaju w okolicy wiąże się z dużym dyskomfortem, dlatego warto wiedzieć jak skutecznie i najszybciej uporać się z gryzącym problemem.
Co to jest deratyzacja?
Deratyzacja to zabieg, którego celem jest zmniejszenie liczby szczurów i myszy w danej okolicy i jest ona wymagana przez prawo. Może być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych sposobów, które zostały przedstawione w trakcie szkolenia. Strażnicy dowiedzieli się, że każdy przypadek jest inny, dlatego zazwyczaj cały proces rozpoczyna się od kontroli miejsca, która umożliwia precyzyjne określenie skali problemu, a następnie dobranie najlepszej metody. Pamiętać należy także o prawidłowym zabezpieczeniu terenu, co ma istotny wpływ na ochronę zdrowia ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu. Kolejnym etapem jest zastosowanie wybranej metody i ocena jej skuteczności. Niezbędne w całym procesie są prowadzone przez Straż Miejską Wrocławia kontrole pod kątem wywiązywania się zarządców i właścicieli z ciążącego na nich obowiązku deratyzacji.
Przypominamy!
Terminy obowiązkowej deratyzacji to:
• 1 – 31 marca,
• 1 – 30 listopada,
dodatkowo 1 czerwca – 31 sierpnia
w centrum Wrocławia na obszarze ograniczonym rzeką Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą oraz każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości. Obowiązek spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości na których zlokalizowane są: sklepy spożywcze, restauracje, kawiarnie wraz z terenem ogródków gastronomicznych, budynki wielolokalowe podpiwniczone, komórki i pomieszczenia gospodarcze, podwórka i wiaty śmietnikowe oraz obiekty handlowe branży spożywczej, magazyny żywności i płodów rolnych, gospodarstwa rolne i hodowlane, zakłady przetwórstwa żywności, szpitale, hotele, internaty, domy akademickie i bursy, obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie, obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów, schroniska dla zwierząt, ogród zoologiczny, a także: sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicy od 500 mm, przebiegającą w obrębach geodezyjnych: Gaj, Grabiszyn, Kleczków, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Rakowiec, Stare Miasto, Tarnogaj. Cała siec kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w obrębie Stare Miasto wraz ze studniami i wpustami deszczowymi, studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Stare Miasto, teren Fosy Miejskiej. .
PAMIĘTAJ!
• umieszczaj odpady, a szczególnie te żywnościowe, wyłącznie w przeznaczonych do tego, zamykanych pojemnikach;
• zachowaj czystość w miejscach gromadzenia odpadów;
• dbaj o właściwą ilość pojemników i odpowiednią częstotliwość ich opróżniania;
• umieszczaj odpady kuchenne, przeterminowaną żywność w osobnych, specjalnie oznaczonych pojemnikach i przekazuj uprawnionym służbom;
• zabezpiecz obiekt przed szkodnikami;
rzetelnie wykonuj obowiązkową deratyzację.
• nie dokarmiaj ptaków oraz kotów wolnożyjących w miejscach dostępnych dla szczurów.

https://bip.um.wroc.pl/artykul/374/23977/deratyzacja-we-wroclawiu?fbclid=IwAR0tMZWuutLMF0_a-C5ALzFX5RMG2VXnDXwBALpfS2f-0aGOitbKwjje6_Q

BD