SPRZEDAŻ ALKOHOLU MAŁOLETNIM – obowiązujące przepisy
Od 10 lutego Straż Miejska Wrocławia czynnie bierze udział w kampanii miejskiej „Nie sprzedawaj alkoholu mojemu dziecku”. Na co dzień mamy do czynienia z przypadkami gdzie młodzież sięga po alkohol, papierosy i inne używki. Stale spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i świetlicach środowiskowych, prowadząc zajęcia edukacyjne na temat odpowiedzialności karnej osób nieletnich, uzależnieniach i szkodliwości używek. Dlatego chętnie dołączamy do każdej akcji uświadamiającej. Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo i każdy dorosły, który przyczynia się do dystrybucji czy ułatwiania dostępu poprzez zakup na prośbę młodego człowieka musi wiedzieć z czym to się wiąże.
WAŻNE!!!
Kto to jest osoba małoletnia?
Małoletni – osoba, która nie ukończyła 18 roku życia – art. 10 § 1 i 2 Kodeksu Cywilnego
Dlaczego nie można sprzedawać alkoholu osobom małoletnim?
Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18. Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych małoletnim wynika z:
– art. 15 ust. 1 pkt 2 u.w.t.p.a.:
W jaki sposób sprzedawca ma określić wiek konsumenta?
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy (art. 15 ust. 2 u.w.t.p.a.).
Jakie konsekwencje grożą za sprzedaż napojów alkoholowych osobie małoletniej?
Odpowiedzialność przedsiębiorcy w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych osobie, która nie ukończyła 18 lat, wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.p.a.):
Art. 43
ust. 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
ust. 2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
ust. 3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Czyn ten jest przestępstwem!
Popełnia je sprzedawca, a także przedsiębiorca, gdy nie realizuje obowiązku nadzoru nad sprzedawcą, przez co ten dopuszcza się przestępstwa.
Grzywna za to przestępstwo:
– od 10 do 540 stawek dziennych
– stawka dzienna: od 10 zł do 2000 zł
Dodatkowe konsekwencje związane ze sprzedażą napojów alkoholowych małoletnim.
Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych organ zezwalający cofa w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw (art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a u.w.t.p.a.).
Zezwolenie cofa się m.in. również w razie:
– powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego
Okres karencji po cofnięciu zezwolenia.
Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.
Dowody i ich zdobywanie w razie bycia świadkiem sprzedaży małoletniemu.
– należy zapisać datę zdarzenia, godzinę, miejsce
– można wykonać zdjęcie, nagrać film – jest to prawnie dopuszczalne, nie wolno jedynie upubliczniać wizerunku innej osoby, a przekazanie takiego materiału organowi ścigania nie jest upublicznieniem
– w miarę możności wezwać Policję (tel. 997) lub Straż Miejską (tel. 986)
BD