KAMPANIA MIEJSKA „NIE SPRZEDAWAJ ALKOHOLU MOJEMU DZIECKU” – jakie konsekwencje prawne grożą małoletniemu
Kampania miejska „Nie sprzedawaj alkoholu mojemu dziecku” wciąż trwa. Strażnicy na co dzień mają do czynienia z przypadkami kiedy to młodzież sięga po alkohol, papierosy i inne używki. Stale spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i świetlicach środowiskowych, prowadząc zajęcia edukacyjne na temat odpowiedzialności karnej osób nieletnich, uzależnieniach i szkodliwości używek. Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo i każdy dorosły, który przyczynia się do dystrybucji, czy ułatwiania dostępu poprzez zakup na prośbę młodego człowieka musi wiedzieć z czym to się wiąże. Czy małoletniemu również grożą konsekwencje karne? Poniżej kilka ważnych informacji z którymi powinni zapoznać się zarówno rodzice jak i osoby niepełnoletnie.
Kto to jest osoba małoletnia?
Małoletni – osoba, która nie ukończyła 18 roku życia – art. 10 § 1 i 2 Kodeksu Cywilnego
Co grozi małoletniemu?
– w razie spożywania napoju alkoholowego w miejscu publicznym przez małoletniego, który ukończył 17 rok życia – grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości 100,00 zł (art. 43¹ ust. 1 u.w.t.p.a. (przed sądem do 5000,00 zł).
– w razie spożywania napoju alkoholowego w miejscu publicznym przez małoletniego, który ukończył 13 rok życia, ale nie ukończył 17 roku życia – nawet postępowanie przed sądem rodzinnym.
Sąd rodzinny stosuje środki wychowawcze, w tym:
– upomnienie;
– zobowiązanie do określonego postępowania;
– nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego;
– nadzór organizacji społecznej;
– nadzór kuratora sądowego;
– skierowanie do ośrodka kuratorskiego;
– umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej;
– umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym;
– umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym.
Strażnik gminny lub policjant mogą jednak poprzestać wobec nieletniego na zastosowaniu środka oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia, przywrócenia stanu poprzedniego lub zawiadomienia rodziców albo opiekuna nieletniego lub szkoły, do której nieletni uczęszcza.
Zakup napoju alkoholowego przez małoletniego może świadczyć o jego demoralizacji. Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności dopuszczenie się czynu zabronionego, naruszanie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, zwanych dalej „substancją psychoaktywną”, uprawianie nierządu, ma społeczny obowiązek odpowiednio przeciwdziałać temu, a przede wszystkim zawiadomić o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, Policję lub inny właściwy organ (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich).
BD/PS