W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

STRAŻNICZKA Z SERCEM NA DŁONI

Joanna Ryba – Rybka, tej osoby przedstawiać nikomu nie trzeba, bo pracuje w Straży Miejskiej Wrocławia już od dawna i dała się poznać jako kompetentna, profesjonalna, wykształcona, kulturalna osoba. Dzięki pracowitości i umiejętnościom została zauważona i doceniona. Objęła stanowisko Zastępcy Naczelnika Oddziału Patrolowo – Prewencyjnego. Ale niech Państwa nie zmylą te niebieskie oczy, blond włosy i delikatny głos. Ta kobieta to istny kalejdoskop umiejętności i zalet. Nie straszna jej łopata, młot, betony, wylewki, zaprawy, kable i inne rzeczy potrzebne do postawienia domu. Konsekwentnie realizuje plan wybudowania i wykończenia swojego gniazdka w większości swoimi i Roberta (męża) rękami. Asia nie lubi się obnosić ze swoimi zasługami, umiejętnościami i działaniami szczególnie tymi poza firmą, ale uważamy, że takimi rzeczami należy się dzielić ze światem.

Z dumą pragniemy poinformować, że Pani Naczelnik poza pracą na rzecz Społeczności lokalnej od lipca br. pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu na stanowisku kierowcy karetki w Zespole Transportu Medycznego. Jest to miejsce w którym ratownicy medyczni transportują organy do przeszczepów oraz krew i jej składniki dla chorych pacjentów. Krew i jej składniki przewożona jest z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu dla pacjentów Szpitala przy ul. Borowskiej oraz Pasteura (Klinika Hematologii) w specjalnych lodówkach i w możliwie jak najkrótszym czasie samochodem wyposażonym w sygnały uprzywilejowania. Pani Naczelnik prosto zza biurka wsiada do pojazdu i na pełnej adrenalinie z darem życia mknie do kolejnych potrzebujących. Jak ważna to praca nie trzeba wyjaśniać, ale Joanna nie miałaby co robić gdyby nie my, ludzie, którzy regularnie dzielą się najcenniejszym darem, którego do tej pory nie udało się wyprodukować, ani zastąpić niczym innym. Krwią i jej składnikami.

Asiu – kobieto z sercem na dłoni. To zaszczyt i czysta przyjemność z Tobą pracować!
Przypominamy, że przy Straży Miejskiej Wrocławia działa Klub HDK PCK zrzeszający pracowników Straży Miejskiej oraz osoby z zewnątrz. Krew jest lekiem podawanym w stanach zagrożenia życia, podczas przeprowadzania operacji, leczenia osób z nowotworami i chorobami krwi, osobom po wypadkach drogowych.
Każdy może do nas dołączyć. Wystarczy przy rejestracji podać nr 152 lub nazwę HDK PCK Straży Miejskiej Wrocławia.
Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów. W dniu donacji należy spożyć lekkostrawny posiłek oraz pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL.
Informację o aktualnie obowiązujących procedurach można uzyskać bezpośrednio na stronie: https://www.rckik.wroclaw.pl/
Nie trzeba stać w kolejkach, można telefonicznie umówić się na konkretną datę i godzinę w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab.Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9 e-mail: telefon: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00)

Co w zamian?

Satysfakcja, że przyczyniliśmy się do uratowania czyjegoś życia, dwa dni wolnego i 10 przepysznych, słodziutkich czekolad.
Zachęcamy również do zarejestrowania się w bazie danych Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku, posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 14 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 800 000 potencjalnych Dawców.

Działaj!
Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi. Tylko 25% Pacjentów znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na naszą pomoc!

Czym zajmuje się Fundacja DKMS i jaka w tym nasza rola?
Fundacja zajmuje się:
• organizowaniem i zarządzaniem Ośrodkiem Dawców Szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej;
• edukacją społeczną w zakresie dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych;
• pozyskiwaniem, badaniem i opieką nad potencjalnymi Dawcami krwiotwórczych komórek macierzystych oraz opieką nad Dawcami szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych;
• pozyskiwaniem środków finansowych na rozbudowę i zarządzanie Ośrodkiem Dawców Szpiku;
• prowadzeniem dokumentacji i przekazywaniem danych przewidzianych prawem do centralnego rejestru Dawców szpiku i krwi pępowinowej Poltransplant;
• współpracą z innymi Ośrodkami Dawców Szpiku, ośrodkami transplantacyjnymi i rejestrem Dawców szpiku i krwi pępowinowej na terenie Polski i poza jej granicami;
• badaniem i wspieraniem badań w zakresie poszukiwania i dopasowywania niespokrewnionych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych;
• badaniem potrzeb osób chorych na białaczkę i inne schorzenia oraz ich rodzin i lekarzy;
• działalnością mającą na celu pozyskiwanie funduszy na działania na rzecz osób chorych na białaczkę i inne schorzenia;
• wspieraniem osób chorych na białaczkę i inne schorzenia oraz ich rodzin w zakresie wielospecjalistycznych konsultacji (wsparcie psychoonkologiczne, medyczne, socjalne, dietetyczne, rehabilitacyjne itp.);
• inicjowaniem grup wsparcia dla osób chorych na białaczkę i inne schorzenia;
• współpracą oraz wspieraniem innych organizacji pozarządowych oraz instytucji działających w podobnym do Fundacji obszarze.

Czy pobranie boli?

Nie taki diabeł straszny. Istnieją dwie różne metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.
Rejestrując się jako potencjalny Dawca szpiku, należy być przygotowanym i wyrażać zgodę na oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych zarówno z krwi obwodowej, jak i z talerza kości biodrowej.
Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej to metoda pobrania materiału do transplantacji stosowana w 90% przypadków.
Liczba krwiotwórczych komórek macierzystych we krwi jest w normalnej sytuacji bardzo niska. W celu przeprowadzenia pobrania konieczne jest zwiększenie ich liczby poprzez podanie wcześniej tzw. czynnika wzrostu. Dawca przyjmuje go na 4 dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania. Czynnik wzrostu podawany jest poprzez zastrzyki podskórne. To bardzo proste i praktycznie bezbolesne – większość Dawców aplikuje je sobie samodzielnie. W okresie przygotowania się do oddawania komórek macierzystych należy wyjątkowo dbać o siebie, aby nie nabawić się przeziębienia lub innej choroby – może to opóźnić pobranie. Metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina procedurę oddawania płytek krwi w stacjach krwiodawstwa. Dawcy zakłada się dwa dożylne dojścia w obydwa przedramiona. Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin, po których Dawca od razu może wrócić do domu.

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
Najważniejsze – pobranie jest wykonywane z talerza kości biodrowej, nie z kręgosłupa. Legendy o pobieraniu szpiku wielką igłą z kręgosłupa nie mają nic wspólnego z rzeczywistością! Co więcej, ta metoda pobrania materiału do przeszczepienia wybierana jest tylko w 10 procentach przypadków.
W sytuacji, gdy dochodzi do pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, nie trzeba szczególnie się do niego przygotowywać. Ze względu na znieczulenie ogólne Dawca z reguły jest przyjmowany do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem. Cały zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu Dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy jednocześnie pobiera mieszaninę krwi i szpiku z talerza kości biodrowej. Lekarze wkłuwają się specjalnymi igłami w dwa miejsca: tzw. kolce biodrowe tylne górne (na plecach ponad pośladkami, na skórze w tym miejscu zazwyczaj widoczne są dołeczki) i pobierają komórki macierzyste ze szpiku, używając strzykawek. Zabieg odbywa się w warunkach całkowitej sterylności, na bloku operacyjnym, przy użyciu jednorazowego sprzętu. Pobrany materiał to ok. 1 – 1,5 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi.

CZY TO BOLI?
W trakcie zabiegu Dawca nic nie czuje, ponieważ pozostaje w znieczuleniu ogólnym. Dolegliwości w przypadku pobrania szpiku kostnego są głównie wynikiem wykonania niewielkiego nacięcia w celu wprowadzenia igieł. Bóle występują z reguły bezpośrednio po pobraniu i mogą się znacznie wahać – zarówno pod względem czasu trwania, jak i intensywności (bóle podobne do lekkiego stłuczenia). Zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Dawca może odczuwać również pewien dyskomfort związany z działaniem znieczulenia ogólnego – mogą pojawić się np. np. senność, mdłości, chrypka i ból gardła (związane z obecnością rurki intubacyjnej).
Decyzja o wyborze jednej z dwóch metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości uwzględniane są indywidualne preferencje Dawcy, jednak powinien być on przygotowany na obie metody.
Jeśli Dawca bardzo nalega na inną niż ustalona przez Ośrodek Transplantacyjny metodę pobrania, to bierze się ją pod uwagę i rozważa pod kątem bezpieczeństwa dla Pacjenta.
Na zakończenie tego jakże ważnego artykułu bardzo istotna kwestia na którą zdajemy się nie mieć wpływu. Uświadamiajmy naszych bliskich, że w razie tego najczarniejszego scenariusza jakim jest wypadek i najgorsze jego konsekwencje chcemy, żeby nasze narządy uratowały innych ludzi. Serce, płuca, wątroba, siatkówka nam się nie przydadzą, a mogą uratować wiele ludzkich istnień. Polskie prawo mówi, że jeżeli ktoś nie wyraził sprzeciwu to automatycznie może być dawcą narządów. Oczywiście można podpisać dodatkowe oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po naszej śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia. Daje to dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.

Źródło: https://www.dkms.pl/

Zdjęcia: Krzysztof Porawski

BD