W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

STRAŻNICY MIEJSCY PODNOSZĄ SWOJE KWALIFIKACJE

Najczęstszą przyczyną zgonów na świecie jest Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Obowiązkiem każdego człowieka zgodnie art. 162§1 KK jest ratowanie życia ludzkiego. Od świadków zdarzenia i sprawności działania zależy to czy poszkodowany przeżyje. Często zdarza się, że to właśnie funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia pojawiają się jako pierwsi w miejscu zdarzenia i podejmują akcję ratowania czyjegoś życia. Dlatego nieustająco podnosimy nasze kwalifikacje, ćwiczymy praktyczne umiejętności, a grupa 10 osób jest ratownikami z ukończonym Kursem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Oprócz tego w gronie strażników pracuje jeden Ratownik Medyczny i jedna Pielęgniarka z ukończonymi Wyższymi Szkołami Medycznymi.

Pod koniec ubiegłego roku odbyła się w naszej siedzibie przy ulicy Na Grobli 14/16 Recertyfikacja KPP.
Na czym to polega?
Recertyfikacja polega na przystąpieniu do egzaminu – teoretycznego, a następnie praktycznego z podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, czyli dokładnie w takiej samej formie jak w przypadku ukończenia pełnego kursu.
Kto może przystąpić do recertyfikacji?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. zmieniającym poprzednie rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. poz. 2408) do recertyfikacji może przystąpić osoba posiadająca zaświadczenie o jego ukończeniu, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia, w którym przystępuje do egzaminu pod warunkiem, że osoba ta jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem. Wprowadzona w grudniu 2019 roku zmiana jest o tyle ważna, że do tej pory warunkiem przystąpienia do egzaminu recertyfikacyjnego mogło być posiadanie nawet nieważnego zaświadczenia, czyli tak naprawdę do recertyfikacji można było przystąpić w dowolnym czasie – nawet po kilku latach, a jedynie przez okres kiedy poprzednie zaświadczenie straciło ważność do czasu recertyfikacji ratownik nie miał uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Od 1 stycznia 2020 do recertyfikacji może przystąpić osoba, która jest czynnym ratownikiem w jednostce współpracującej z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz:
• posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika,
• termin ważności ww. zaświadczenia upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu.
Życzymy w Nowym Roku zdrowia i wszystkiego bezpiecznego!