STRAŻNICY MIEJSCY PODNOSZĄ SWOJE KWALIFIKACJE
Najczęstszą przyczyną zgonów na świecie jest Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Obowiązkiem każdego człowieka zgodnie art. 162§1 KK jest ratowanie życia ludzkiego. Od świadków zdarzenia i sprawności działania zależy to czy poszkodowany przeżyje. Często zdarza się, że to właśnie funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia pojawiają się jako pierwsi w miejscu zdarzenia i podejmują akcję ratowania czyjegoś życia. Dlatego nieustająco podnosimy nasze kwalifikacje, ćwiczymy praktyczne umiejętności, a grupa 10 osób jest ratownikami z ukończonym Kursem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Oprócz tego w gronie strażników pracuje jeden Ratownik Medyczny i jedna Pielęgniarka z ukończonymi Wyższymi Szkołami Medycznymi.
Pod koniec ubiegłego roku odbyła się w naszej siedzibie przy ulicy Na Grobli 14/16 Recertyfikacja KPP.
Na czym to polega?
Recertyfikacja polega na przystąpieniu do egzaminu – teoretycznego, a następnie praktycznego z podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, czyli dokładnie w takiej samej formie jak w przypadku ukończenia pełnego kursu.
Kto może przystąpić do recertyfikacji?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. zmieniającym poprzednie rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. poz. 2408) do recertyfikacji może przystąpić osoba posiadająca zaświadczenie o jego ukończeniu, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia, w którym przystępuje do egzaminu pod warunkiem, że osoba ta jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem. Wprowadzona w grudniu 2019 roku zmiana jest o tyle ważna, że do tej pory warunkiem przystąpienia do egzaminu recertyfikacyjnego mogło być posiadanie nawet nieważnego zaświadczenia, czyli tak naprawdę do recertyfikacji można było przystąpić w dowolnym czasie – nawet po kilku latach, a jedynie przez okres kiedy poprzednie zaświadczenie straciło ważność do czasu recertyfikacji ratownik nie miał uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Od 1 stycznia 2020 do recertyfikacji może przystąpić osoba, która jest czynnym ratownikiem w jednostce współpracującej z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz:
• posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika,
• termin ważności ww. zaświadczenia upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu.
Życzymy w Nowym Roku zdrowia i wszystkiego bezpiecznego!