W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

ROWERZYSTO NIE JESTEŚ SAM!

Sezon na jednoślady w pełni, a co za tym idzie fantazja kierujących sięga zenitu. Strażnicy prowadzą wzmożone kontrole, szczególnie wobec użytkowników poruszających się po chodnikach. Dodatkowym niebezpieczeństwem dla pieszych jest to, że rowerzyści (w szczególności na swoich elektrykach) i kierujący hulajnogami rozwijają na nich naprawdę duże prędkości. Poza własnymi obserwacjami, w ostatnim czasie otrzymujemy również liczne sygnały od mieszkańców i z Rad Osiedli o zagrożeniach ze strony cyklistów, zwłaszcza tych którzy przerabiają swoje elektryczne rowery (zdejmowane są ograniczniki prędkości, a dodatkowo przerabiane są tak, aby silnik działał nie jako wspomaganie, ale jako napęd bez konieczności używania siły mięśni).

Przypominamy!
– Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu (art. 97 k.w. w zw. z art. 33 ust. 1 p.r.d.)
– Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu (art. 97 k.w. w zw. z art. 33c p.r.d.)
– Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów. Osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na drodze dla rowerów obowiązuje ruch prawostronny (art. 97 k.w. w zw. z art. 15a ust. 1 p.r.d.), przy czym przepisów ust. 1 nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem
– Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu (art. 86a k.w. oraz art. 97 k.w. w zw. z art. 15a ust. 3 p.r.d.)

BD