W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

ANIMAL PATROL W DZIAŁANIU – uwięzione ptaki

Planując prace remontowe należy pamiętać, aby przeprowadzać je nie tylko sprawnie, ale także biorąc pod uwagę zwierzęta. Bardzo często modernizacje budynków prowadzone są od wiosny do jesieni, a więc w trakcie okresu lęgowego ptaków, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Uniemożliwianie siatką dolot ptaków do gniazd w celu wykarmienia młodych zagraża bezpośrednio ich życiu. Wykonywanie prac w ten sposób, w trakcie trwania lęgów powoduje, że ptaki i ich pisklęta giną z wycieńczenia, a ostatecznie z głodu.
Tego typu celowe działanie wiąże się z odpowiedzialnością prawną. Z takimi sytuacjami spotkają się nasi funkcjonariusze pracujący w Animal Patrolu:
• Ulica Grunwaldzka – przeprowadzono wizję terenową w związku ze zgłoszeniem uwięzienia ptaków na gzymsie kamienicy.

Podczas oględzin potwierdzono, że zabezpieczono budynek przed upadkiem elementów elewacji w taki sposób, że mogło to prowadzić do uwięzienia gniazdujących tam ptaków, co zagrażało ich życiu i zdrowiu. Na miejscu ustalono zarządcę nieruchomości, z którym skontaktowano się drogą telefoniczną i ustalono, że w siatce zabezpieczającej zostaną pozostawione otwory, które umożliwią ptactwu swobodny wlot i wylot do miejsca ich bytowania w sezonie lęgowym. Rekontrola następnego dnia wykazała, że stan zabezpieczenia w dalszym ciągu nie umożliwia ptactwu swobodnego dostępu do miejsca ich lęgu, w związku z czym udano się do siedziby zarządcy, gdzie udało się ustalić plan naprawczy i szczegółowe warunki ratowania zwierząt. Administrator niezwłocznie skontaktował się z wykonawcą prac w celu wdrożenia ustaleń, co skutkowało błyskawicznym ich zakończeniem. Zostały utworzone dwa otwory wlotowe dla ptactwa, tym samym zapewniając im możliwość lęgu, jednocześnie w sposób niepowodujący utraty właściwości siatki ochronnej.
• Ulica Kraszewskiego – interwencja w związku ze zgłoszeniem zagrożenia życia i zdrowia piskląt. Na miejscu strażnicy znaleźli gniazdo z dwoma pisklętami pozbawionymi opieki rodziców. Zwierzęta te z uwagi na wiek były niesamodzielne i nielotne, z objawami wycieńczenia. Strażnicy stwierdzili, że pozostawienie młodych naraża ich zdrowie i życie, w związku z czym podjęto decyzję o zabezpieczeniu piskląt i przewiezieniu ich do placówki specjalistycznej, gdzie zwierzęta zostaną pod opieką, do momentu osiągnięcia przez nie samodzielności.

Widzisz – reaguj – 986

BD