W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

STOP MOWIE NIENAWIŚCI – akcja dla Stowarzyszenia Bonitum

Stanowcze „nie” mówimy wszelkim przejawom hejtu, oczerniania, przemocy w internecie, czy w naszym najbliższym otoczeniu. Dzięki aktywności osób dla których mowa nienawiści jest nie do przyjęcia, kolejny raz wspólnymi siłami udało się usunąć napisy. Tym razem akcja miała miejsce przy budynku Stowarzyszenia Bonitum w podwórzu między ulicami Komuny Paryskiej, Krasińskiego, Worcella, Pułaskiego. Miejsce stworzone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną kolejny raz stało się obiektem ataku wandali. Nie tak dawno, bo prze tygodniem wolontariusze odmalowali elewację budynku i kolejny raz została zdewastowana.
Razem z podopiecznymi Stowarzyszenia, ich rodzicami, wrocławskimi urzędnikami i wolontariuszami odmalowaliśmy zniszczoną ścianę.

Hejt i tzw. mowa nienawiści są wszechobecne wokół nas: w domach, szkołach, sieci, najbliższym otoczeniu. Czym większy jest kontakt z mową nienawiści w najbliższym otoczeniu, tym bardziej ludzie się z nią oswajają i przestają postrzegać jako poważny problem społeczny. Osoby, które często spotykają się z mową nienawiści w swoim otoczeniu będą chętniej same ją stosować. Kontakt z hejtem i mową nienawiści jest szczególnie niebezpieczny w przypadku młodych ludzi, którzy deklarują wtedy większą gotowość do stosowania przemocy w życiu codziennym.
Wg. Wikipedii definicja mowy nienawiści: „Mowa nienawiści (ang. hate speech) – negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń[1]. Narzędzie rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, takie jak: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobia, heterofobia), wiek (ageizm, adultyzm), światopogląd religijny (antysemityzm, chrystianofobia, islamofobia)[2][3].”
Wyróżniamy cztery poziomy mowy nienawiści. Pierwszy to tzw. hejt, o którym mowa najczęściej w przypadku internetu. Polega na używaniu słów niecenzuralnych, przekleństw wyzwisk. Drugi, to obraźliwe zwracanie się do kogoś przy pomocy słów, które definiują przynależność do grupy dyskryminowanej społecznie. Trzeci poziom to tzw. niebezpieczna mowa, czyli nawoływanie do przemocy, do zbrodni. Czwarty poziom to źródło największego niebezpieczeństwa – propagowanie określonego obrazu świata.
Co możemy zrobić, aby przeciwstawić się takim sytuacjom? Przepisy prawne nie powinny istnieć jedynie na papierze. Instytucje wymiaru sprawiedliwości powinny orzekać zgodnie z literą i duchem obowiązującego prawa. Konieczna jest również edukacja społeczeństwa oraz wprowadzenie do szkół lekcji o tolerancji i prawach człowieka. Jeżeli zaczniemy od siebie i najbliższego otoczenia naukę tolerancji i eliminowanie mowy nienawiści to mamy szansę wyeliminować większość takich przypadków.
Jeżeli chcemy zgłosić podobne przypadki mowy nienawiści, można to zrobić poprzez formularz zgłoszeniowy WCI – na stronie Straży Miejskiej Wrocławia klikając logo akcji STOP MOWIE NIENAWIŚCI.https://www.wroclaw.pl/…/mowa-nienawisci-wroclaw-jak… \

Zdjęcia: Grzegorz Rajter