W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

STOP DLA MOWY NIENAWIŚCI – działania Straży Miejskiej

Od wielu lat funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia prowadzą w placówkach oświatowych działania edukacyjne, dotyczące m.in. cyberprzemocy, czy agresji (słownej i fizycznej) oraz odpowiedzialności karnej. Każdy z tych programów bezpośrednio porusza, tak głośny w ostatnim czasie temat hejtu i mowy nienawiści.
Rozmowy z uczniami na temat mowy nienawiści, jej form i źródeł, o tym, jak jej przeciwdziałać i na nie reagować, powinny być prowadzone zawsze.

Pamiętajmy, że dzieci chłoną informacje jak gąbki. Jeżeli wychowują się w przyzwoleniu na hejt i tzw. mowę nienawiści, wszechobecne wokół: w domach, szkołach, sieci, najbliższym otoczeniu, to zaczynają pisać i wypowiadać się w podobny sposób. Czym większy jest kontakt z mową nienawiści w najbliższym otoczeniu, tym bardziej ludzie się z nią oswajają i przestają postrzegać jako poważny problem społeczny. Osoby, które często spotykają się z mową nienawiści w swoim otoczeniu będą chętniej same ją stosować. Kontakt z hejtem i mową nienawiści jest szczególnie niebezpieczny w przypadku młodych ludzi, którzy deklarują wtedy większą gotowość do stosowania przemocy w życiu codziennym.
Wg. Wikipedii definicja mowy nienawiści: „Mowa nienawiści (ang. hate speech) – negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń[1]. Narzędzie rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, takie jak: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobia, heterofobia), wiek (ageizm, adultyzm), światopogląd religijny (antysemityzm, chrystianofobia, islamofobia)[2][3].”
Wyróżniamy cztery poziomy mowy nienawiści. Pierwszy to tzw. hejt, o którym mowa najczęściej w przypadku internetu. Polega na używaniu słów niecenzuralnych, przekleństw wyzwisk. Drugi, to obraźliwe zwracanie się do kogoś przy pomocy słów, które definiują przynależność do grupy dyskryminowanej społecznie. Trzeci poziom to tzw. niebezpieczna mowa, czyli nawoływanie do przemocy, do zbrodni. Czwarty poziom to źródło największego niebezpieczeństwa – propagowanie określonego obrazu świata.
Co możemy zrobić, aby przeciwstawić się takim sytuacjom? Przepisy prawne nie powinny istnieć jedynie na papierze. Instytucje wymiaru sprawiedliwości powinny orzekać zgodnie z literą i duchem obowiązującego prawa. Konieczna jest również edukacja społeczeństwa oraz wprowadzenie do szkół lekcji o tolerancji i prawach człowieka. Jeżeli zaczniemy od siebie i najbliższego otoczenia naukę tolerancji i eliminowanie mowy nienawiści to mamy szansę wyeliminować większość takich przypadków.

Źródło zdjęcia: http://zaniczka.pl/tag/co-to-jest-mowa-nienawisci/

BD – Oddział ZP