KOLEJNE SPOTKANIE Z AKTYWISTAMI MIEJSKIMI (czytaj dalej)
01 października 2019 r. w siedzibie Straży Miejskiej Wrocławia odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami Akcji Miasto dotyczące nieprawidłowości związanych z parkowaniem pojazdów na wrocławskich ulicach. W pierwszej części spotkania zastępca Naczelnika Grzegorz Dondziak a następnie zastępca naczelnika Piotr Zuba – przedstawili zakres i efekty działań strażników miejskich na ulicach św. Antoniego, Ofiar Oświęcimskich, Szewskiej i placu Wolności – gdzie stała obecność strażników i podejmowane działania, w sposób znaczny ograniczyły nieprawidłowe parkowanie pojazdów.
Zastępca Komendanta Piotr Kościelny wyjaśnił, że było to możliwe, poprzez przedyslokowanie patroli z innych rejonów miasta. Zintensyfikowane działania w wymienionych miejscach będą kontynuowane, po uwzględnieniu bieżących zgłoszeń i sprawdzeniu priorytetów (np. zmiany w organizacji ruchu drogowego – gdzie natychmiastowe działania strażników są niezbędne dla utrzymania drożności przejazdu, imprezy masowe, zgromadzenia).
Piotr Szereda (oskarżyciel publiczny Straży Miejskiej Wrocławia) przedstawił informację – jak powinno wyglądać prawidłowe (czyli umożliwiające strażnikowi podjęcie czynności w związku z zawiadomieniem o wykroczeniu, bez konieczności wzywania osoby zgłaszającej w charakterze świadka) zgłoszenie wykroczenia z dołączonym zdjęciem – drogą mailową. Podkreślił, że na zdjęciu musi być widoczny (czytelny) numer rejestracyjny pojazdu, na kolejnym zdjęciu powinien być widoczny cały pojazd (zdjęcie z pewnego dystansu pozwalające zlokalizować pojazd w którym miejscu ulicy się znajdował, oddające realny dystans w przestrzeni). Zwrócił też, uwagę na aplikację (do zgłoszeń przez telefon) „sygnalista” – wskazując, że zgłoszenie może wysłać tylko osoba, która była bezpośrednim świadkiem popełnienia wykroczenia – co w tej aplikacji nie jest spełnione.
W dyskusji z przedstawicielami Akcji Miasto wskazano obszary do dalszej współpracy, podkreślając, że głos społeczności lokalnych, Rad Osiedli i organizacji pozarządowych powinien być podstawą dla strażników, do planowania i realizacji zadań dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ładu i porządku – co w przypadku Straży Miejskiej Wrocławia jest już zauważalne.
wf