W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

PATROL INTERWENCYJNY W DZIAŁANIU – żebrzący chłopiec

Widok dziecka w potrzebie poruszy chyba każde, nawet to najtwardsze serce. Fakt ten coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów i naciągaczy. Obrazek biednego dziecka uzupełniany często ślicznym pieskiem i jakże chętnie sięgamy do kieszeni, żeby wspomóc „leczenie”, „zakup karmy”, „podróż”, „zakup książek”. Niestety wszystko to jedno wielkie oszustwo. Za tym obrazkiem zawsze stoi dorosły, który jest odpowiedzialny za cały proceder.
W piątek o godzinie 12:05 przy ulicy Świdnickiej, strażnicy z Oddziału Patrolowo – Interwencyjnego zauważyli żebrzącego chłopca, który grał na akordeonie i natarczywie zaczepiał przechodniów. Towarzyszył mu pies rasy Chow Chow.

Funkcjonariusze podeszli do dziecka, a po chwili zjawiała się tam również jego matka. Wspólnie udano się do siedziby Straży miejskiej Wrocławia przy ulicy Sukiennice w celu wyjaśnienia sprawy. W wyniku prowadzonych czynności kobietę ukarano mandatem na kwotę 500 zł, poinformowano także Straż Graniczną. Sprawdzono także paszport psa i okazało się, że wprowadzono tam odręczne zmiany. Na miejsce wezwano pracownika schroniska w celu weryfikacji danych właściciela czworonoga.
Straż Miejska ostrzega!!!
Osoby wyłudzające pieniądze to dzieci i dorośli, którzy podają się za wolontariuszy. Zbierają środki na fundacje, chore dzieci, wykorzystują drastyczne zdjęcia i historie. Rozsyłają emaile z prośbą o pomoc, dzwonią, handlują cegiełkami, kartkami, kwiatami czy figurkami. Wszystko z „myślą o potrzebujących”. Tymczasem zebrane pieniądze lokują w swoich kieszeniach. Oszustów, którzy zarabiają w ten sposób nie brakuje.

Sprawdź dokładnie, zanim podarujesz!!!
Dokładnie wypytujmy osobę, która prowadzi sprzedaż na cele charytatywne bądź zbiórkę, kogo reprezentuje i czy zbiórka została zgłoszona. Na przeprowadzenie każdej zbiórki ogólnopolskiej (również internetowej) wymagana jest zgoda. Zbiórki muszą być zgłoszone również na portalu http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index
Przypominamy również, że nikt nie może zbierać pieniędzy odwiedzając prywatne mieszkania lub chodząc z puszką po ulicy. Wyjątkiem jest akcja organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Osoby prywatne nie mają prawa prowadzić zbiórek publicznych. Mogą je organizować fundacje, stowarzyszenia (muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego) lub komitety.
Warto pomagać? Oczywiście, że warto. Pomagajmy i wspierajmy osoby potrzebujące, jest ich niestety bardzo wiele, ale czyńmy to z rozwagą.

BD