W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM DLA ZWIERZĄT

W środę 27 marca funkcjonariusze Straży Miejskiej odwiedzili Wrocławskie ZOO, aby przeprowadzić zajęcia profilaktyczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Warsztaty odbyły się w ramach programu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla zwierząt” .
Na terenie miasta Wrocławia w ciągu kilku ostatnich lat wielokrotnie dochodziło do sytuacji, w których rodziny łabędzie wraz ze swoimi pisklętami próbowały przedostać się na drugą stronę ulicy, nie zawsze w sposób bezpieczny. Wielokrotnie narażały swoje życie i zdrowie, a także powodowały utrudnienia w ruchu drogowym zmuszając kierowców do gwałtownego hamowania.

Pierwsza część warsztatów odbyła się na terenie Ogrodu Zoologicznego, gdzie łabędzie zapoznały się zasadami bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu słuchając obszernego wykładu. Zademonstrowano również prawidłowe przechodzenie przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym. Nie obyło się także bez praktyki w terenie dlatego i słuchacze i prowadzący przenieśli się na pobliskie przejście dla pieszych przy ul. Wróblewskiego. Nasi podopieczni z przyjemnością zdobywali wiedzę i przekonali się, że nauka może być również świetną zabawą. Każdy z uczestników zajęć otrzymał opaski odblaskowe. W warsztatach wzięło udział 80 łabędzi.
Straż Miejska przypomina, że od 1 marca 2024 roku weszły w życie przepisy uznające łabędzie za niechronionych uczestników ruchu. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa tych ptaków. Wprowadzone zostało również nowe oznakowanie dla miejsc wyznaczonych do bezpiecznego przejścia na drugą stronę jezdni – znak (D–6Ł)
Znak D-6Ł „Przejście dla łabędzi” oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia łabędzi w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6Ł jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo ptaków znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących.
Miło nam przekazać, że zajęcia cieszyły się ogromną popularnością, dlatego następne spotkania z serii „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla zwierząt” połączone z warsztatami „Pierwsza pomoc dla zwierząt” odbędą się 6 lipca na terenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Ślazowej 2. Strażnicy Miejscy będą uczyć wrocławskie czworonogi jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Informacje szczegółowe będą dostępne na stronie internetowej Straży Miejskiej Wrocławia

Znak D-6Ł

MM